Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lockheed Martin z umową na kolejne pociski PAC-3

Fot. Lockheed Martin

31 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie produkcji kolejnej partii pocisków rodziny PAC-3 przeznaczonych do systemów obrony przeciwlotniczej Patriot.

Lipcowa ma wartość 556 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca 2032 roku. Obok funduszy amerykańskich (US Army) odbiorcami będą także klienci eksportowi (poprzez procedurę FMS) – Bahrajn, Kuwejt, Polska, Katar, Republika Korei, Szwajcaria, Tajwan oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu i produkcji. Szczegóły zamówienia pozostają niejawne.

Korporacja Lockheed Martin produkuje i dostarcza klientom na całym świecie dwa typy pocisków przeciwlotniczych przeznaczonych do systemu Patriot. Mowa o PAC-3MSE oraz PAC-3CRI. W przypadku pierwszego z wymienionych pocisków, dotychczas zrealizowano ponad 80 testów operacyjnych, a rosnące zapotrzebowanie na rynku doprowadziło do rozbudowy zakładu produkcyjnego. Dzięki temu, od 2024 roku Lockheed Martin ma dostarczać do 500 sztuk rocznie. Dzięki temu, że Polska dołączyła do klientów, także krajowy przemysł obronny jest zaangażowany w proces produkcyjny (jako jedno z pięciu państw) – m.in. w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 1 S.A. w Dęblinie powstaje linia do produkcji komór kontenerów startowych (rocznie produkcja ma wynosić do 150 sztuk).

Co ciekawe, w ramach II fazy programu Wisła Polska jest zainteresowana zakupem kolejnej partii pocisków PAC-3MSE – amerykański Departament Stanu, w czerwcu, zatwierdził możliwość sprzedaży 644 sztuk.

Pocisk PAC-3MSE, będący ulepszoną wersją sprawdzonego w boju PAC-3CRI, może pochwalić się dwupulsowym silnikiem rakietowym na paliwo stałe, zapewniającym zwiększoną wydajność na wysokości i zasięgu w celu obrony przed nadchodzącymi zagrożeniami, w tym taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi i samolotami. W drugiej połowie 2021 roku producent poinformował o dostarczeniu tysięcznego seryjnego egzemplarza PAC-3MSE.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc