Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lockheed Martin z porozumieniem na kolejne F-35

15 lipca, w przeddzień wystawy lotniczej w Farnborough, Lockheed Martin oraz Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformowali o zawarciu porozumienia otwierającego drogę do podpisania kontraktu na kolejną transzę wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 Lightning II.

XI partia wstępna ma być największą z dotychczasowych i objąć 141 samolotów przeznaczonych dla Departamentu Obrony oraz klientów międzynarodowych. Łącznie ma mieć wartość około 13 mld dolarów – według nieoficjalnych informacji, cena jednostkowa modelu F-35A ma wynieść 89 mln dolarów i być niższa o 6% w stosunku do partii zakontraktowanej w lutym 2017 roku.

Podpisanie kontraktu na XI partię wstępną ma umożliwić rozpoczęcie negocjacji na pierwszy kontrakt wieloletni, który według planów ma objąć XII, XIII oraz XIV serię produkcyjną, łącznie obejmującą 450 egzemplarzy. W jego ramach cena jednostkowa F-35A ma spaść do zaplanowanych 80 mln dolarów w 2020 roku. Roczne tempo produkcji ma wzrosnąć z (planowanych) 91 w bieżącym roku do 160 sztuk w 2023 roku.

Obok negocjacji z Departamentem Obrony oraz dotychczasowymi klientami, celem programu jest zdobycie nowych zleceń. W bieżącym roku można spodziewać się decyzji Belgii oraz Singapuru, w obu przypadkach F-35 Lightning II jest uznawany za faworyta.

Zobacz więcej newsów o samolotach bojowych.

(ŁP) Foto: USAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc