Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Leonardo dostarczy systemy CMS do okrętów podwodnych U212NFS

Fot. Leonardo

26 lutego spółka Leonardo S.p.A. i grupa stoczniowa Fincantieri S.p.A. podpisały umowę na dostawę systemów kierowania walką do dwóch okrętów podwodnych typu U212NFS dla Marynarki Wojennej Republiki Włoskiej.

Kontrakt wartości 150 mln EUR dotyczy zaprojektowania i opracowania systemu zarządzania walką (CMS, Combat Management System) nowej generacji do dwóch okrętów typu U212NFS. Ponadto Leonardo dostarczy laboratorium symulacyjne i szkoleniowe do Centrum Szkolenia Załóg Okrętów Podwodnych w Tarencie (Centro Addestramento Sommergibili) oraz pakiet wsparcia logistycznego, w tym szkolenie personelu i zestaw części zamiennych. Dostawa jest elementem szerszego programu, w ramach którego Fincantieri zbuduje dwa okręty podwodne U212NFS z opcją na kolejną parę .

Leonardo po raz pierwszy wykona umowę na system kierowania walką do okrętów podwodnych. Nie oznacza to bynajmniej, że firma nie ma doświadczenia w tym zakresie. Szerokie portfolio systemów tej klasy zaimplementowanych na okrętach nawodnych różnych klas, od patrolowców, przez fregaty po lotniskowiec i śmigłowcowce desantowe, daje dobre referencje i możliwość wykorzystania gotowej bazy sofwre’owej, wspólnej dla obu domen - nawodnej i podwodnej. Pozwoli to na synergię gotowych i nowych rozwiązań, a stworzenie tych ostatnich będzie inwestycją Leonardo w sektorze okrętów podwodnych na eksport. Obecnie jednym ze sztandarowych systemów zarządzania walką włoskiej spółki jest ATHENA (Architecture & Technologies Handling Electronic Naval Applications). Poprzednie włoskie okręty podwodne typu U212A są wyposażone w systemy zarządzania walką Kongsberg Defence & Aerospace MSI-90U (pierwsza dwójka) lub MSI-90U Mk2 (druga).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc