Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Leonardo AW101 następcą śmigłowców Mi-8/17 w Wojsku Polskim?

Fot. Leonardo

25 maja inspektor Sił Powietrznych generał brygady pilot Ireneusz Nowak, omawiając plany rozwoju i modernizacji lotnictwa wojskowego w Polsce poinformował, że w przypadku floty śmigłowców planowany jest zakup wielozadaniowej wersji średnich Leonardo AW101.

Zgodnie z informacją upublicznioną przez dowódcę, mowa o 22 egzemplarzach, które miałyby trafić do linii już od pierwszej połowy 2025 roku. Taka data może wskazywać, że ewentualne podpisanie umowy może mieć miejsce jeszcze w bieżącym roku – taki zakup ma umożliwić rozbudowę możliwości operacyjnych 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, w strukturach której AW101 najprawdopodobniej zastąpi obecnie eksploatowane śmigłowce rodziny Mi-8/17. Jednocześnie jednostka będzie dysponować także mniejszymi maszynami wsparcia AW149, których pierwsze egzemplarze mają zostać dostarczone przez producenta jeszcze w bieżącym roku.

Decyzja o wyborze AW101 jest zaskakująca. Dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej nie informowało o planach zakupu wiropłatów kategorii średniej. Potrzeba zakupu była wskazywana m.in. przez media i specjalistów, szczególnie po wybuchu obecnej fazy wojny na Ukrainie, która skutecznie przekreśliła możliwość pozyskania części zamiennych do eksploatowanej floty śmigłowców Mi-8/17, z których część pilnie potrzebuje wymiany ze względu na poziom wyeksploatowania.

Dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło cztery AW101 w wersji ZOP/CSAR, które mają być dostarczone do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w bieżącym roku. Pozwoli to na zapoczątkowanie procesu zastępowania Mi-14PŁ i Mi-14PŁ/R. Nie jest wykluczone, że w najbliższych latach zakupy wersji ZOP/CSAR będą kontynuowane (cztery/sześć egzemplarzy), co umożliwi pełne przezbrojenie eskadry stacjonującej w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie.

Koncern Leonardo, od dłuższego czasu, lobbował za zastąpieniem Mi-8/17 właśnie przez AW101. Powyższa konstrukcja może stać się standardowym typem średniej maszyny wielozadaniowej. Jednocześnie decyzja polskich władz będzie dużym sukcesem programu, który w ostatnich latach nie odnotował dużych sukcesów marketingowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc