Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Królestwo Niderlandów zmodernizuje śmigłowce NH90NFH

Fot. Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów

19 grudnia Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów poinformowało o planie gruntownej modernizacji floty wielozadaniowych śmigłowców pokładowych NHIndustries NH90NFH.

Jak wskazuje resort obrony, prace mają rozpocząć się około 2028 roku i pozwolić na dalszą eksploatację przez okres około piętnastu lat. Zgodnie z upublicznionymi planami, śmigłowce mają otrzymać nowe środki łączności i wymiany informacji pracujące w standardzie Link 22, nowe opuszczane stacje hydrolokacyjne, a także zostaną zintegrowane z lekkimi torpedami Mk 54, które stają się standardem w Koninklijke Marine. Początkowo prace będą realizowane przy egzemplarzu prototypowym, a po próbach i certyfikacji modernizacje przejdzie pozostałych osiemnaście śmigłowców.

Decyzja Ministerstwa Obrony Królestwa Niderlandów jest jedną z nielicznych związanych z chęcią dalszej eksploatacji śmigłowców rodziny NH90. Projekt, który trapią problemy i opóźnienia, trudno zaliczyć do udanych – przedwcześnie z eksploatacji maszyny tego typu zrezygnowały m.in. Australia, Belgia oraz Norwegia.

Królestwo Niderlandów zamówiło na swoje potrzeby 20 śmigłowców NH90NFH w dwóch odmianach (wielozadaniowej oraz ZOP). Ich dostawy rozpoczęły się w 2010 roku. Jeden egzemplarz (N-324) został utracony w katastrofie 19 lipca 2020 roku w pobliżu Aruby – zginęło dwóch członków załogi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc