Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Królestwo Niderlandów dostarczy system Patriot Ukrainie

Niderlandy mają dołączyć do inicjatywy dostaw zestawów Patriot Ukrainie. Fot. Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów

17 stycznia Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów poinformowało, że powyższe państwo dołączy do inicjatywy dotyczącej dostarczenia Ukrainie zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.

Decyzja premiera zapadła w czasie spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Dotychczas dwa państwa NATO zdecydowały się na przekazanie zestawów Patriot Ukrainie – mowa o Stanach Zjednoczonych oraz Republice Federalnej Niemiec. W przypadku Niderlandów, publicznie, brak szczegółów dotyczących zakresu możliwego transferu. Obecnie siły zbrojne tego kraju posiadają cztery zestawy ogniowe, które miały być eksploatowane przynajmniej do 2040 roku. W pierwszym dziesięcioleciu bieżącego wieku zostały zmodernizowane do wersji PAC-3 – trzy z nich są utrzymywane w gotowości operacyjnej, a czwarty służy do celów szkolno-treningowych oraz jako zapas. Obecnie część z nich została skierowana do działań operacyjnych poza krajem (Niderlandy skierowały siły na terytorium Słowacji, gdzie stanowią uzupełnienie lokalnego systemu obrony przeciwlotniczej uszczuplonego po przekazaniu systemu S-300PMU Ukrainie).

W przypadku Królestwa Niderlandów to kolejna inicjatywa wzmocnienia potencjału ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. W październiku ubiegłego roku ministerstwo obrony poinformowało o planowanym przekazaniu Ukrainie partii pocisków kierowanych przeznaczonych do systemu przeciwlotniczego. Wartość daru szacowana jest na 15 mln EUR, a najprawdopodobniej mowa o zapasie pocisków AIM-120 AMRAAM mogących stanowić uzbrojenie systemu NASAMS.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc