Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Krążownik atomowy Admirał Łazariew trafił do stoczni złomowej

Ostatni rejs krążownika Admirał Łazariew do stoczni złomowej. Fot. Siergiej Tymch/Instagram

30 kwietnia ciężki krążownik rakietowy z napędem jądrowym Admirał Łazariew został przeholowany do zlokalizowanej w miejscowości Dunaj nad zatoką Striełok niedaleko Władywostoku stoczni АО „30 Sudoriemontnyj zawod” (AO „30 SRZ”), gdzie nastąpi jego utylizacja. Tym samym w fazę realizacji wszedł dotyczący jej kontrakt o wartości 5 mld RUB, który w lutym br. został podpisany przez stocznię i Rosyjską Państwową Korporację Energii Jądrowej (Rosatom).

Stocznia АО „30 SRZ” wchodzi w skład grupy stoczniowej DCSS (Dalniewostocznyj centr sudostrojenija i sudoriemonta) należącej do koncernu Rosnieftʹ. Ma ona duże doświadczenie w utylizacji atomowych okrętów podwodnych, ostatnio wykonała również rozbiórkę wielkiego okrętu rozpoznawczego Urał proj. 1941 Titan z napędem jądrowym. W kontekście utylizacji krążownika Admirał Łazariew, lokalizacja stoczni jest bardzo korzystna, ponieważ po sąsiedzku, po drugiej stronie zatoki Razbojnik, znajduje się dalekowschodnie składowisko odpadów promieniotwórczych, na którym przechowane są reaktory utylizowanych dotychczas okrętów o napędzie nuklearnym. Również odległość, na którą trzeba było przeholować kadłub krążownika, było niewielka, ponieważ od dłuższego czasu cumował on przy pirsie w buchcie Abrek, będącej częścią większej zatoki Striełok. W doku pływającym stoczni АО „30 SRZ” ma się on znaleźć do końca sierpnia br., zaś cały proces utylizacji zakończyć ma się do 30 listopada 2025 r.

Admirał Łazariew (eks-Frunze) jest drugim z czterech zbudowanych przez stocznię „Bałtijskij Zawod” im. S. Ordżonikidzie w Leningradzie (dziś AO „Bałtijskij Zawod” w Sankt Petersburgu) ciężkich krążowników atomowych proj. 11442 Orłan. Jego stępkę położono 26 lipca 1978 r., zwodowano 26 maja 1981 r., zaś przyjęto do służby 31 października 1984 r. w Leningradzie. Do Władywostoku zawinął on rok później, a od 22 kwietnia 1992 r. nosi obecną nazwę. W latach 90. okręt był już niezdolny do walki, w związku z czym został wycofany ze służby i po zakonserwowaniu zacumowany przy pirsie w zatoce Abrek.

Ze względu na brak możliwości przeprowadzenia na Dalekim Wschodzie wymiany paliwa w dwóch 150 MW reaktorach typu KN-3, krążownik klasyfikował się do utylizacji. W 2004 r. okręt trafił on do stoczni „Zwiezda” w miejscowości Bolszoj Kamien’, gdzie wyładowano paliwo jądrowe i przeprowadzono prace pozwalające na jego długotrwały postój. W 2005 r. Łazariew powrócił na swoje dotychczasowe miejsce postoju. 17 grudnia 2014 r. stocznia АО „30 SRZ” zakończyła jego kolejną naprawę dokową. Rok później w związku z ogłoszeniem nowej doktryny morskiej Rosji pojawiły się głosy o potrzebie jego zachowania i przywrócenia do służby. Ostatecznie nic takiego nie nastąpiło i w kwietniu 2019 r. poinformowano, że utylizację tego okrętu, podobnie jak i najstarszego z krążowników proj. 1144 - Admirała Uszakowa (eks-Kirow) - zaplanowano na 2021 r.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Krążownik atomowy Admirał Łazariew trafił do stoczni złomowej”

  1. Czym mniej okrętów rosyjskich w służbie tym do nas lepiej. Faktem jest że wodują też nowe jednostki lecz nie w takim tempie jak by to chcieli natomiast zakończenie Nord Stream 2 i zyski ze sprzedaży gazu mogą niestety wesprzeć rozwój rosyjskich zbrojeń.

  2. To akurat dla siły rosyjskiej floty dobra wiadomość lepiej by było jak by go ciągle remontowali zawsze jakieś koszty by generował, a pożytku i tak żadnego z niego.
    W momencie wejścia do służby chyba pierwsze pionowe wyrzutnie rakietowe zastosowano na typie Kirow

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc