Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Korporacja RTX z nowym kontraktem na pociski Tomahawk

Fot. US Navy

27 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją RTX w sprawie kontynuacji produkcji pocisków manewrujących RGM-109 Tomahawk Block IV. Poza produkcją na potrzeby US Navy, zamówienie obejmuje eksport.

Jak wskazuje komunikat Departamentu Obrony, marcowy kontrakt obejmuje 166 pocisków w wersji Block IV. Spośród nich 142 mają trafić do US Navy, a 24 do nieujawnionego odbiorcy eksportowego, który kupuje je za pośrednictwem procedury FMS. Dodatkowo producent ma realizować usługę wsparcia eksploatacji przez okres 15 lat – całe zamówienie ma wartość 287 mln USD, jednak w momencie podpisania nie uruchomiono finansowania. Dostawy mają zostać zrealizowane do końca marca 2026 roku.

Dotychczas jedynym eksportowym użytkownikiem pocisków rodziny RGM-109 Tomahawk była Wielka Brytania. W styczniu bieżącego roku Stany Zjednoczone oraz Japonia podpisali międzyrządową umowę LOA w sprawie sprzedaży do 400 pocisków RGM-109 Tomahawk (Block IV oraz Block V) do tego azjatyckiego państwa. Poza tym, w marcu 2023 roku, amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż do 220 pocisków (w tym 20 Block IV) do Australii – w tym przypadku brak informacji o podpisaniu międzyrządowej umowy LOA dotyczącej ich sprzedaży.

W przypadku obu państw mowa o budowie możliwości uderzeniowych w oparciu o sprawdzone rozwiązania obejmujące pociski manewrujące oraz wielozadaniowe okręty zdolne do przenoszenia i odpalania uzbrojenia tego typu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc