Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne haubicoarmaty M109A7 i wozy amunicyjne M992A2 dla US Army

US Army zamówiła kolejne 155 mm haubicoarmaty samobieżne M109A7 i wozy amunicyjne M992A3. Fot. US Army

8 listopada koncern BAE Systems otrzymał zamówienie na dostawę kolejnej partii sprzętu artyleryjskiego dla Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Jest to kolejna umowa częściowa w ramach kontraktu ramowego W56HZV-17-C-0001. Zlecenie P00154 ma wartość 63 936 542 mln USD i dotyczy produkcji oraz dostawy do US Army 155 mm haubicoarmat samobieżnych M109A7 i wozów amunicyjnych M992A3 na zunifikowanym z działem podwoziu. Prace zostaną zrealizowane w zakładzie BAE Systems w York w Pensylwanii, a przewidywany termin ich zakończenia to 30 grudnia 2027 r. Nie podano ile egzemplarzy sprzętu odbiorca ma otrzymać. Formalnie ze strony Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych za kontrakt odpowiada  Dowództwo Kontraktowe. Warto odnotować, że jest to kolejne w tym roku zlecenie na produkcję M109A7 i M992A3.

Dostawy seryjnych M109A7 i M992A3 (pochodzących z partii wstępnej) rozpoczęły się w kwietniu 2015 r. Wieloletnia umowa dotycząca produkcji wielkoseryjnej została zawarta pomiędzy producentem a Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w grudniu 2017 r. Od tego czasu BAE Systems sukcesywnie otrzymuje kolejne transze funduszy pozwalające na utrzymanie zakładanego tempa produkcji.

Równolegle Departament Obrony i US Army prowadzą prace nad dalszą modernizacją systemu M109A7 – wśród nich można wymienić chociażby program ERCA (Extended Range Cannon Artillery), którego celem jest integracja z nowym działem XM907 o długości lufy 58 kalibrów, zapewniającym skokowy wzrost donośności.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc