Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne fundusze na realizację umowy na IBCS dla Polski

Fot. Agencja Uzbrojenia

12 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Northrop Grumman w sprawie realizacji programu produkcji i dostaw elementów systemu dowodzenia IBCS do Polski.

Wrześniowa umowa, stanowiąca kontynuację projektu dostaw, ma wartość 60 mln USD i ma zostać zrealizowana do czerwca 2025 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu – fundusze w całości pochodzą z Polski, a pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z zastosowania procedury FMS. W ramach zakupu Northrop Grumman ma dostarczyć kolejne partie elementów IBCS wraz z oprogramowaniem.

Polska jest pierwszym eksportowym użytkownikiem systemu IBCS. Międzyrządowa umowa na pozyskanie pierwszych zestawów została zawarta wraz z zamówieniem pierwszych zestawów obrony przeciwlotniczej Patriot PAC-3+. Docelowo IBCS ma stanowić fundament krajowego systemu obrony przeciwlotniczej, który będzie spinać zarówno zestawy Patriot PAC-3+ oraz Narew. M.in. w tym celu Polska skierowała do Stanów Zjednoczonych zapytanie ofertowe w sprawie kolejnych elementów, które zostało pozytywne rozpatrzone przez Departament Stanu 11 września.

Otwarta architektura umożliwia szybką integrację kolejnych systemów – pozwala to Stanom Zjednoczonym i państwom sojuszniczym osiągnąć wysoki poziom wielodomenowej integracji, zgodnie z obecnymi i przyszłymi wymaganiami. Tego typu możliwości to skutek zastosowania koncepcji otwartej, modułowej, architektury umożliwiającej integrację dostępnych systemów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc