Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne pistolety VIS 100 i karabinki reprezentacyjne MSBS GROT dla Wojska Polskiego

Fot. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom

19 maja Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Agencja Uzbrojenia podpisała umowy z Fabryką Broni „Łucznik”-Radom Sp. z o.o. dotyczące zamówienia kolejnej partii pistoletów wojskowych VIS 100 oraz karabinków reprezentacyjnych MSBS GROT.

Podpisanie umów odbyło się w siedzibie Agencji Uzbrojenia w Warszawie. Fabrykę Boni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. reprezentował dr Wojciech Arndt, prezes zarządu oraz Seweryn Figurski, członek zarządu, a stronę wojskową płk Robert Frommholz, zastępca Szefa Agencji Uzbrojenia.

- Polska broń w rękach polskiego żołnierza to jedność. Zdobywane doświadczenia, zbieranie opinii i konsekwentna dbałość polskiego producenta o dostarczanie dla użytkownika jak najlepszego sprzętu wojskowego przełożyły się na możliwość pozyskania kolejnej, znaczącej partii pistoletów VIS 100 – broni, z której wszyscy możemy być dumni. Jestem przekonany, że już niebawem będziemy mogli przekazać kolejne dobre wiadomości związane z wyrobami polskiego przemysłu obronnego, a w szczególności radomskiej Fabryki Broni, które trafią do Sił Zbrojnych RP – podkreślił gen. bryg. dr Artur Kuptel, Szef Agencji Uzbrojenia.

Fot. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom

Jak wskazuje resort obrony, do Wojska Polskiego trafi blisko 28 tys. pistoletów. Jest to druga, duża, partia produkcyjna tej broni – w grudniu 2018 roku zamówiono około 20 tys. sztuk, które dostarczono w latach 2019-2022. Nowa broń w pierwszej kolejności miała trafić do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dodatkowo producent oferuje powyższą broń na rynku cywilnym. Majowa umowa ma wartość ponad 160 min PLN brutto. Pistolet samopowtarzalny VIS 100 jest konstrukcją działającą na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, z zamkiem ryglowanym przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej (sprawdzony ulepszony system Browninga stosowany w przeważającej liczbie pistoletów). VIS 100 korzysta z kurkowego systemu spustowo-uderzeniowego, działającego w trybie SA bądź DA. Jest standardowo wyposażony w magazynki piętnastonabojowe, które poprzez specjalne tzw. kopytko mogą zwiększyć swoją pojemność do 17 naboi, co w dzisiejszych czasach stawia ten pistolet na równi z najlepszymi rozwiązaniami konkurencyjnymi. Umowa ma zostać zrealizowana do 30 listopada 2026 r. Będzie to już kolejna dostawa tych konstrukcji do armii. Po raz pierwszy trafiły do niej w 2019 r. w ramach ujednolicania uzbrojenia indywidualnego żołnierza. VIS 100 został następcą przestarzałego pistoletu wojskowego kalibru 9 mm Makarow.

Pistolet VIS 100. Fot. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom

- Pistolety VIS 100 to konstrukcja znana już polskiej armii i podobnie jak karabinki z rodziny MSBS GROT, bardzo dobrze oceniana przez żołnierzy. Użytkownicy pistoletu VIS 100 podkreślają, że jest to broń ergonomiczna, wygodna w obsłudze, która pozwala na szybkie i precyzyjne  oddanie strzału – mówi Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

Drugim elementem umowy jest dostawa blisko 200 karabinków reprezentacyjnych MSBS GROT, które będą kosztować Skarb Państwa około 2,6 mln PLN brutto. Także w tym przypadku mowa o kolejnej partii – są one systematycznie kupowane od 2017 roku. Poza Wojskiem Polskim reprezentacyjna wersja karabinka Grot trafiła m.in. do Służby Więziennej. Powyższa odmiana jest przeznaczona do strzelania amunicją ślepą i posiada wzmocnioną kolbę. Umowa ma zostać zrealizowana do 29.09.2023 roku. Będzie to także kolejna dostawa reprezentacyjnych karabinków MSBS GROT 5,56R do rodzimego wojska. Po raz pierwszy trafiły one do armii w 2016 r. Otrzymały je jednostki reprezentacyjne, zastępując wiekowe karabinki wz. 1945 SKS.

Karabinek GROT. Fot. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom

-  Żołnierze wykorzystujący karabinki reprezentacyjne w służbie bez wątpienia stanowią wyjątkową grupę użytkowników broni. Podtrzymują wspaniałe tradycje ceremoniału wojskowego i uświetniają wiele patriotycznych uroczystości, wydarzeń o randze państwowej czy z udziałem VIP-ów. Cieszy nas i napawa dumą, że Fabryka Broni, poprzez swoje konstrukcje, będzie częścią wspaniałej tradycji związanej z polską wojskowością – mówi dr Wojciech Arndt, prezes Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

Łukasz Pacholski na podstawie komunikatu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc