Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia czołgów K2 Black Panther w Polsce

Fot. Łukasz Pacholski

16 czerwca Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o dostarczeniu do Polski kolejnej partii czołgów K2 Black Panther. Podobnie jak w przypadku poprzednich, sprzęt dotarł z Republiki Korei drogą morską. Portem docelowym była Gdynia.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych, sześć kolejnych czołgów trafi do 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej (1. batalion czołgów w Morągu). Zgodnie z publicznymi deklaracjami jest to jednocześnie ostatnia transza w bieżącym roku – upubliczniony harmonogram zakłada bowiem, że w 2024 roku zaplanowano dostawę 56 wozów, a pozostałych 96 trafi do kraju w 2025 roku. Cała zakontraktowana, w sierpniu 2022 roku, partia 180 czołgów jest fabrycznie nowa i pochodzi z bieżącej produkcji koreańskiej firmy Hyundai Rotem.

Docelowo 180 czołgów K2 Black Panther ma trafić do jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej. Obok 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej mowa o 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie. Biorąc pod uwagę (publiczne) informacje, ta druga jednostka zacznie proces przezbrajania najwcześniej w przyszłym roku.

W najbliższych latach ma zostać także zawarta umowa na produkcję licencyjną kolejnych 820 czołgów, które kryją się pod oznaczeniem K2PL. Jak wskazał, 2 marca, wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak, produkcja czołgów oraz pojazdów towarzyszących na podwoziu gąsienicowym ma odbywać się w należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu. Tam też ma zostać utworzone centrum obsługi pojazdów tego typu.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc