Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kilkadziesiąt kilogramów materiałów wybuchowych – saperzy w akcji!

Fot. CS WOT

W zeszłym tygodniu w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej kilkudziesięciu żołnierzy wzięło udział w specjalistycznym szkoleniu saperskim. W czasie kursu Terytorialsi wysadzili kilkadziesiąt kilogramów materiałów wybuchowych.

“Jestem saperem w swojej Brygadzie i szkolę się w tym kierunku. Kurs oceniam bardzo dobrze, jestem pozytywnie zaskoczona wysokim poziomem szkolenia. Z pewnością jest dużo lepiej niż się spodziewałam, a w szczególności wrażenie robi ogromna liczba praktyk, zasobów i możliwości.” - powiedziała uczestniczka kursu, żołnierz 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej podczas przeprowadzonych kursów w ciągu roku szkoli nawet kilkuset saperów rocznie. Podczas pierwszego etapu szkolenia, żołnierze uczą się między innymi różnych sposobów wysadzania, niszczenia konstrukcji drewnianych, metalowych i betonowych, pokonywania zapór inżynieryjnych, ustawiania, usuwania i niszczenia min, a także wykonywania przejść w polu minowym.

Fot. CS WOT

“Należę do sekcji inżynieryjnej, jestem saperem i szkolenie robi na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Można dowiedzieć się nowych i wielu ciekawych rzeczy. Kadra jest doskonale przygotowana i wyszkolona co zdecydowanie ułatwia naukę. Z pewnością, najciekawszym i najbardziej satysfakcjonującym elementem jest wysadzanie elementów.” – dodał żołnierz 2 Lubelskiej Brygady OT.

Drugi etap szkolenia ma na celu zapoznanie żołnierzy z podstawami metodyki prowadzenia zajęć, dzięki czemu zyskują oni wiedzę pozwalającą im na występowanie w roli instruktora. W tym etapie szkolenia to kursanci pod okiem kadry CSWOT prowadzą zajęcia z zakresu saperstwa i inżynierii wojskowej, a wykładowcy reagują i poprawiają każde najmniejsze niedociągnięcie.

Fot. CS WOT

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc