Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kazanʹ - nowy atomowy okręt podwodny w składzie rosyjskiej floty

Podniesiono banderę Rosji na nowym atomowym okręcie podwodnym. Fot. MO FR

7 maja w stoczni AO „PO Siewmasz” w Siewierodwińsku, z udziałem dowódcy marynarki wojennej adm. Nikołaja Jewmienowa, podniesiono banderę na wielozadaniowym okręcie podwodnym z napędem jądrowym K-561 Kazanʹ.

Jednostka będąca pierwszym przedstawicielem zmodyfikowanego projektu 885M Jasien´-M wejdzie w skład 11. Dywizji Okrętów Podwodnych Floty Północnej, bazującej w fiordzie Zapadnaja Lica na Półwyspie Kolskim.

Kazanʹ jest dopiero drugim, po prototypowym K-560 Siewierodwinsku proj. 885 Jasien´, wielozadaniowym atomowym okrętem podwodnym tzw. czwartego pokolenia, który zasili rosyjski Wojenno-Morskoj Fłot. Jego stępkę położono 24 lipca 2009 r., zwodowano 31 marca 2017 r., zaś w stoczniowe próby morskie wyszedł on 25 września 2018 r. Nie dane mu było jednak wejść szybko do służby. W maju 2019 r. poinformowano, że konieczne jest zmodyfikowanie systemów pomocniczych tej jednostki, które nie spełniają wymagań rosyjskiego ministerstwa obrony. Prace te zajęły cały 2020 r. i według deklaracji stoczni Siewmasz, okręt gotowy był do przekazania odbiorcy na początku br. Ostatecznie protokół zdawczo-odbiorczy kończący okres prób i testów podpisano 5 maja br.

W stoczni w Siewierodwińsku realizowana jest seryjna budowa kolejnych okrętów tego typu. Aktualnie poza trzecią jednostka serii K-573 Nowosibirsk, która przechodzi próby na uwięzi i ma być przekazana flocie do końca roku, sześć dalszych znajduje się w różnych fazach budowy. Są to w kolejności: K-571 Krasnojarsk (jego wodowanie zaplanowano na sierpień br.), K-564 Archangielsk, Piermʹ, Uljanowsk, Woronież i Władiwostok. Położenie stępek tych dwóch ostatnich okrętów nastąpiło 20 lipca 2020 r.

Od bazowego projektu jednostki te wyróżniają się krótszym o ok. 9 metrów kadłubem, który charakteryzuje się bardziej dopracowanymi kształtami, co z w połączeniu z nowymi systemami pokładowymi (pochodzącymi tylko z Rosji) ma spowodować jeszcze większe wyciszenie okrętów. Zwiększeniu uległa ich automatyzacja dzięki czemu ograniczona została liczebność załogi. Oprócz tego zwiększyły się możliwości bojowe tych jednostek i to mimo redukcji liczby wyrzutni torped z dziesięciu do ośmiu. Znajdujące się aktualnie w trakcie prób i budowy wielozadaniowe okręty podwodne typu Jasien´-M, mają zostać rozdysponowane równomiernie między Flotę Północną i Flotę Oceanu Spokojnego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Kazanʹ - nowy atomowy okręt podwodny w składzie rosyjskiej floty”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc