Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izraelski system samoobrony do kanadyjskich A330MRTT

Fot. Łukasz Pacholski

27 listopada izraelski koncern Elbit Systems poinformował o podpisaniu umowy z Airbusem w sprawie produkcji oraz montażu systemów samoobrony przeznaczonych do kanadyjskich samolotów transportowo-tankujących A330MRTT.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, umowa ma zostać zrealizowana w okresie pięciu lat. Izraelski podmiot ma dostarczyć system samoobrony DIRCM oraz układy ostrzegające o pociskach przeciwlotniczych naprowadzanych na podczerwień. Kanada będzie kolejnym użytkownikiem samolotów A330MRTT, które zostaną wyposażone w powyższe systemy. Jak wskazuje Elbit Systems, DIRCM jest wykorzystywany na wielu platformach, a w ciągu lat spełniał swoją funkcję w tysiącach godzin działań operacyjnych.

Ogółem flota kanadyjskich samolotów Airbus A330MRTT będzie liczyć dziesięć maszyn. Pięć z nich pochodzi z rynku wtórnego i przed pełnym wdrożeniem do linii przejdzie proces przebudowy i militaryzacji. Pozostała czwórka została zamówiona jako egzemplarze fabrycznie nowe. Pierwsze dwa samoloty są już używane do zadań transportowych i pasażerskich. Pełna konwersja do standardu MRTT ma zostać zakończona do 2028 roku. Z kolei dostawy pozostałych siedmiu (już w docelowej konfiguracji) mają rozpocząć się w 2027 roku.

System DIRCM jest już stosowany na samolotach A330MRTT należących m.in. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wielkiej Brytanii oraz europejskiego konsorcjum MMF.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc