Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Integracja PERUNA z ppk PIRAT – pierwsze strzelania

Perun odpala ppk Pirat. Fot. ZMT Tarnów S.A.

System „Autonomicznego pojazdu kołowego z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych” w całości został opracowany przez konsorcjum przemysłowo-naukowe, które tworzą młodzi naukowcy z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A., Stekop S.A. oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Podstawowe uzbrojenie robota stanowi zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU A3C z karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm, oraz nieletalne systemy odstraszania. Dzięki otwartej konfiguracji systemu, możliwe jest zaimplementowanie w zasadzie dowolnych, pożądanych przez użytkownika funkcjonalności, urządzeń dodatkowych czy też środków łączności.

Na tegorocznych MSPO w Kielcach zaprezentowano demonstrator pojazdu bezzałogowego z ppk PIRAT (wspólnie z MESKO S.A. i CRW TELESYSTEM-MESKO). Kolejnym krokiem było przeprowadzenie strzelań, które odbyły się pod koniec 2021r.

„Dzięki otwartej konfiguracji jesteśmy w stanie włączać Peruna do systemów nadrzędnych oraz integrować różne rodzaje uzbrojenia czy też dodatkowe czujniki. Integracja Peruna z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat oraz systemem ich naprowadzania pozwala nie tylko na bezpośrednie rażenie celów, ale również naprowadzanie amunicji precyzyjnego rażenia (APR 155 mm i APR 120 mm) lub innego uzbrojenia zgodnego ze STANAG 3733 (m.in bomb i rakiet naprowadzanych na laserowe promieniowanie odbite przenoszonych przez myśliwce oraz drony)”. Damian Jarosz, Kierownik Projektu.

PPK PIRAT jest rakietą produkowaną w MESKO S.A. przy udziale CRW TELESYSTEM-MESKO. PIRAT jest lekką, przenośną rakietą przeciwpancerną krótkiego zasięgu (do 2,5 km) samonaprowadzającą się na laserowe promieniowanie odbite od celu, odpalaną z ramienia lub z uniwersalnego, modułowego stanowiska do wykrywania, śledzenia, identyfikacji oraz wskazywania celów (CLU – opracowanego przez CRW Telesystem-Mesko oraz PCO S.A.), zawierającego wyrzutnię z tripodem. W systemie zastosowane zostało precyzyjne naprowadzanie na odbity promień laserowy oświetlający cel, który pocisk rakietowy atakuje z tzw. „górnej półsfery” co gwarantuje bardzo wysoką skuteczność bojową. Rakieta jest wyposażona w głowicę kumulacyjną (może być użyty inny typ głowicy bojowej), laserową głowicę śledzącą, blok aparatury z blokiem sterów, silnik marszowy i jest zamontowana wraz z silnikiem startowym w kontenerze transportowo-startowym. W celu wystrzelenia osadzana jest w zespole wyrzutni i wystrzeliwana z kontenera transportowo-startowego za pomocą silnika startowego.

PIRAT jest przeznaczony do zwalczania wzrokowo obserwowanych celów naziemnych i powietrznych o dowolnej porze dnia i nocy, w tym:

– współczesnych mobilnych celów opancerzonych, mających pancerz kombinowany rozproszony lub monolityczny, w tym z pancerzem reaktywnym;

– małowymiarowych celów typu: punkt umocniony, czołg w okopie, obiekt lekko opancerzony
i śmigłowiec.

Cechą charakterystyczną zestawu jest automatyczne podążanie za celem i automatyczne kierowanie lotem rakiety na punkt oświetlony laserowym podświetlaczem celu.

„Ostatnie strzelania potwierdziły poprawność integracji modułu uzbrojenia ZSMU A3C z ppk Pirat. Tym samym Perun stał się pierwszym w Polsce uzbrojonym robotem, który umożliwia prowadzenie skutecznego i bezpiecznego ognia z karabinów maszynowych oraz ppk Pirat. Warto podkreślić, że sukcesem jest również fakt konsolidacji środowiska wojskowego, naukowego i polskiego przemysłu wokół tematyki robotów bojowych. Zdobyta w trakcie realizacji projektu unikatowa wiedza pozwala na dalszy rozwój w zakresie bezzałogowych uzbrojonych platform lądowych.” Damian Jarosz, Kierownik Projektu.

 

Projekt pn.: „Autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych” realizowany jest przez Konsorcjum w składzie Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. STEKOP S.A. i Wojskowa Akademia Techniczna. Celem projektu jest prototyp autonomicznego pojazdu kołowego z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych na VI PGT. Efektem końcowym projektu jest autonomiczny czterokołowy pojazd o masie całkowitej do 900 kg, dużej dzielności terenowej, przystosowany do działania w terenie miejskim i przygodnym, wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z systemem śledzenia celu i stabilizacji uzbrojenia. Podstawowe uzbrojenie robota stanowi karabin maszynowy kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm, oraz nieletalne systemy odstraszania. Otwarta konfiguracja systemu pozwala między innymi na jego integrację z ppk PIRAT, co w skokowy sposób zwiększa siłę ognia platformy.

 

Projekt nr DOB-2P/02/03/2018, finansowany jest przez NCBiR w ramach konkursu nr 2/P/2017 na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pn. „Przyszłościowe technologie dla obronności- konkurs młodych naukowców”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Integracja PERUNA z ppk PIRAT – pierwsze strzelania”

  1. Rozwijać dalej krajowe ppk Pirat jak i również Moskit od WITU a także krajowe konstrukcje bezzałogowe, integrować ppk z kolejnymi robotami, pojazdami załogowymi, śmigłowcami czy w przyszłości z większymi krajowymi dronami. Potrzeba masowej produkcji seryjnej polskich przeciwpancernych pocisków kierowanych w krajowym przemyśle oraz intensywnego ich dalszego rozwoju dla podniesienia wspólnego bezpieczeństwa państwa poprzez nasycenie nimi sił zbrojnych. Trzeba również postawić na eksport tych systemów, tylko budowa własnej niezależności w wielu dziedzinach zbrojeniówki da nam realne szanse na solidną obronę w razie zagrożenia oraz wiele korzyści gospodarczych.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc