Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indie pierwszym celem eksportowym F-15EX Advanced Eagle

Boeing poinformował o otrzymaniu licencji rządu amerykańskiego na promocję wielozadaniowych samolotów bojowych F-15EX Advanced Eagle w Indiach. Fot. Boeing

28 stycznia przedstawiciele koncernu Boeing poinformowali, że otrzymali licencję rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki na promocję wielozadaniowych samolotów bojowych F-15EX Advanced Eagle w Indiach. Powyższa informacja może wskazywać, że w programie zakupu 114 nowych maszyn Boeing zdecyduje się zaoferować właśnie tą konstrukcję, a nie F/A-18E/F Super Hornet Block III.Podjęcie decyzji w takim okresie nie powinno być zaskoczeniem, gdyż w przyszłym tygodniu rozpoczyna się Międzynarodowy Salon Lotniczy Aero India 2021. Będzie to pierwsza, publiczna okazja do prezentacji rozwiązań Boeinga przeznaczonych dla Indii. Przedstawiciele producenta poinformowali, że międzyrządowe rozmowy dotyczące F-15EX Advanced Eagle są toczone od jakiegoś czasu.

Obecność F-15EX w stawce konstrukcji ubiegających się o walkę o gigantyczny kontrakt jest sporym zaskoczeniem. Zgodnie z deklaracjami strony indyjskiej, nowe samoloty miały stanowić uzupełnienie dla blisko 300 wielozadaniowych maszyn bojowych Suchoj Su-30MKI. Z tego też względu w stawce znajdują się m.in. Saab JAS-39E/F Gripen, Lockheed Martin F-21 Fighting Falcon (dostosowana do wymagań lokalnych F-16C/D Block 70/72), Dassault Rafale. Co interesujące, sytuacja w Indiach może doprowadzić do tego, że jednocześnie Boeing będzie promować obie konstrukcje – F-15EX Advanced Eagle dla Sił Powietrznych oraz F/A-18E/F Super Hornet Block III dla lotnictwa morskiego (w powyższym postępowaniu amerykański producent konkuruje z Dassault o zamówienie na 57 maszyn pokładowych).

Obecnie program F-15EX Advanced Eagle zdobył zamówienie ze strony US Air Force, które może objąć 144 egzemplarzy. Mają one zastąpić wyeksploatowane myśliwce F-15C Eagle w zadaniach zabezpieczenia przestrzeni powietrznej kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Nie można wykluczyć, że w kolejnych latach zakupy będą kontynuowane – ma to związek z toczącą się dyskusją o możliwym zastąpieniu wielozadaniowych F-15E Strike Eagle.Licencja w Indiach jest zaskakująca. Wielu komentatorów wskazywało, że jedynym zainteresowanym F-15EX Advanced Eagle poza Stanami Zjednoczonymi może być Izrael – nieoficjalnie rząd tego kraju chce zakupić (poprzez fundusze amerykańskiego programu wojskowego FMF) około 25 egzemplarzy oraz zmodernizować do zbliżonego standardu posiadane F-15I Raam.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Indie pierwszym celem eksportowym F-15EX Advanced Eagle”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc