Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

IDEX 2021 ‒ Królestwo Arabii Saudyjskiej buduje przemysł zbrojeniowy

Królestwo Arabii Saudyjskiej wyda w ciągu najbliższej dekady 20 mld USD na rozwój przemysłu obronnego. Fot. GAMI.

20 lutego, podczas konferencji prasowej w przeddzień oficjalnego rozpoczęcia salonu przemysłu obronnego IDEX 2021 w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dyrektor Generalnego Urzędu ds. Przemysłu Wojskowego Królestwa Arabii Saudyjskiej Ahmed bin Abdulaziz Al-Ohali zapowiedział, że jego państwo do 2030 r. wyda 20 mld USD na rozwój własnego przemysłu obronnego.

Obecnie ma on zdecydowanie zbyt mały potencjał w stosunku do środków przeznaczanych na zakupy uzbrojenia i wyposażenia, wydawanych przede wszystkim za granicą.

Rozbudowa lokalnego przemysłu obronnego pozwolić ma na ulokowanie nawet 50% zakupów obronnych na terenie własnego państwa. Obecnie zdecydowana większość umów na dostawę uzbrojenia, sprzętu i usług z tym związanych zawieranych jest z firmami zagranicznymi, a są to kwoty niebagatelne. Tylko podczas jednej wizyty Donalda Trumpa w Rijadzie Królestwo Arabii Saudyjskiej zapowiedziało zasilenie amerykańskiego przemysłu zbrojeniowy kwotą 110 mld USD w perspektywie 10 lat realizacji zawartych umów (dla porównania, Polska wydała na obronność w 2020 r. nieco ponad 14 mld USD). Równolegle wzrosnąć ma udział procentowy wydatków przeznaczanych na prace badawczo-rozwojowe związane z obronnością lokowanych we własnych placówkach naukowo-badawczych i przemyśle. Obecnie stanowią one zaledwie 0,2% budżetu obronnego, w 2030 r. miałoby to być już 4%.

Te dość ambitne plany mogą jednać zweryfikować czynniki zewnętrzne, a przede wszystkim wahania cen ropy naftowej na światowych rynkach, od których zależy kondycja gospodarki Królestwa Arabii Saudyjskiej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc