Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

IDEX 2021 ‒ Królestwo Arabii Saudyjskiej buduje przemysł zbrojeniowy

Królestwo Arabii Saudyjskiej wyda w ciągu najbliższej dekady 20 mld USD na rozwój przemysłu obronnego. Fot. GAMI.

20 lutego, podczas konferencji prasowej w przeddzień oficjalnego rozpoczęcia salonu przemysłu obronnego IDEX 2021 w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dyrektor Generalnego Urzędu ds. Przemysłu Wojskowego Królestwa Arabii Saudyjskiej Ahmed bin Abdulaziz Al-Ohali zapowiedział, że jego państwo do 2030 r. wyda 20 mld USD na rozwój własnego przemysłu obronnego.

Obecnie ma on zdecydowanie zbyt mały potencjał w stosunku do środków przeznaczanych na zakupy uzbrojenia i wyposażenia, wydawanych przede wszystkim za granicą.

Rozbudowa lokalnego przemysłu obronnego pozwolić ma na ulokowanie nawet 50% zakupów obronnych na terenie własnego państwa. Obecnie zdecydowana większość umów na dostawę uzbrojenia, sprzętu i usług z tym związanych zawieranych jest z firmami zagranicznymi, a są to kwoty niebagatelne. Tylko podczas jednej wizyty Donalda Trumpa w Rijadzie Królestwo Arabii Saudyjskiej zapowiedziało zasilenie amerykańskiego przemysłu zbrojeniowy kwotą 110 mld USD w perspektywie 10 lat realizacji zawartych umów (dla porównania, Polska wydała na obronność w 2020 r. nieco ponad 14 mld USD). Równolegle wzrosnąć ma udział procentowy wydatków przeznaczanych na prace badawczo-rozwojowe związane z obronnością lokowanych we własnych placówkach naukowo-badawczych i przemyśle. Obecnie stanowią one zaledwie 0,2% budżetu obronnego, w 2030 r. miałoby to być już 4%.

Te dość ambitne plany mogą jednać zweryfikować czynniki zewnętrzne, a przede wszystkim wahania cen ropy naftowej na światowych rynkach, od których zależy kondycja gospodarki Królestwa Arabii Saudyjskiej.

reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc