Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Iberyjskie problemy z Leopardami 2 dla Ukrainy

Portugalia przekaże Ukrainie nowoczesne Leopardy 2A6, nie wiadomo jednak ile ich będzie ‒ zapewne jednak będzie je można policzyć na palcach jednej ręki. Fot. Exército Português.

Na przełomie stycznia i lutego opublikowane zostały informacje wskazujące na to, że udział Portugalii i Hiszpanii w „pancernej koalicji” mającej dostarczyć czołgi Leopard 2 Ukrainie może być raczej skromny.

1 lutego w internetowym wydaniu hiszpańskiej gazety „El Pais” ukazała się informacja, że Królestwo Hiszpanii zamierza przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy cztery-sześć czołgów Leopard 2A4, spośród 108 pozyskanych w Niemczech w latach 90. Rzeczywista skala pomocy ma być zależna od stanu technicznego pojazdów ‒ spośród 108 Leopardów 2A4 53 są zmagazynowane. Niedawno informowano, że 40 z nich ma nadawać się do remontu, z czego połowa do szybkiej naprawy (a więc i wysyłki). Dla odmiany, w ubiegłym roku do remontu (szybkiego?) miało nadawać się zaledwie dziesięć czołgów. Z czego wynikają tak znaczące wahania stanu hiszpańskich Leopardów 2A4 ‒ nie wiadomo. Oprócz tego jednak Hiszpania zobowiązała się do wyszkolenia co najmniej dziesięciu załóg czołgów, grupy mechaników i innych osób, które z czasem mają odpowiadać za użytkowanie Leopardów 2 na Ukrainie. Szkolenie podobno miało się rozpocząć jeszcze w styczniu.

Fot. Exército Português.

Również Portugalia ma zamiar przekazać Leopardy 2, tym razem w nowoczesnej wersji A6 (eks-holenderskie). Lizbona ma prowadzić rozmowy z Niemcami w sprawie dostawy części zamiennych, bowiem większość z 37 posiadanych czołgów jest niesprawna. Wozy miałyby trafić na Ukrainę do końca marca. Odnotować przy tym należy, że zaledwie parę dni wcześniej portugalski premier António Costa twierdził, że przekazanie czołgów Ukrainie jest niemożliwe ze względu na ich zły stan techniczny. Przy okazji portugalskie media przypomniały, że Lizbona nigdy nie kupiła amunicji bojowej do swoich czołgów, a jedynie ćwiczebną...

 

 

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Iberyjskie problemy z Leopardami 2 dla Ukrainy”

  1. Mimo że stary artykuł to ciagle wywołuje wstrząs; jak to, zamożne kraje wysokiej organizacji i kultury nie dbały o zwykłe remonty czołgów albo o amunicję? Wcale nie chcę żeby w Zach. Europie był taki upadek bo pociągną nas na dno.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc