Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Homar w przyszłym roku

22 grudnia członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Andrzej Lew-Mirski dokonał rocznego podsumowania programu artylerii rakietowej dalekiego zasięgu Homar. Jako przypuszczalnego dostawcę technologii i współpracownika wskazał Lockheed Martina z systemem Himars, ale podkreślił, że wszystkie opcje są jeszcze na stole.

Zgodnie z przedstawionymi danymi niemal całkowicie domknięte są już rozmowy z Inspektoratem Uzbrojenia. Lew-Mirski ocenił ich zaawansowanie na 90 proc. Trwają rozmowy z partnerem amerykańskim i powinny się one zakończyć w przeciągu kilku najbliższych miesięcy – uzgodnieniami co do przekazania stronnie polskiej odpowiednich licencji i technologii. W takiej sytuacji kontrakt na Homara powinien zostać podpisany w pierwszej połowie 2018 roku. W przypadku ewentualnego niepowodzenia przewidywane jest podpisanie kontraktu z oferentem tureckim bądź izraelskim, w drugiej połowie przyszłego roku – bez większego wpływu na harmonogram dostaw, za to w wymaganym przez stronę polską modelu biznesowym.

Lew-Mirski zdecydowanie odpierał zarzuty związane z długotrwałym i kosztownym nabywaniem systemu. Wskazał, że znacznie szybsze nabywanie podobnych rozwiązań przez Rumunię (którą w mediach przytaczano ostatnio jako przykład sprawnego dokonywania zakupów) jest wynikiem nabycia przez Bukareszt gotowych wyrobów „z półki”, bez większych ambicji produkcyjno-serwisowych. Zabiegi polskie dotyczą tymczasem stworzenia centrum produkcyjno-serwisowego i własnego rozwiązania, opartego tylko o Himarsa, a co za tym idzie osiągnięcia wysokiego stopnia polonizacji i niezależności, a co za tym idzie długofalowych korzyści gospodarczych.

Systemy Homar mają umożliwiać prowadzenie ognia do celów odległych do 300 km i na dzień dzisiejszych planuje się pozyskanie 160 ich wyrzutni, nie licząc pojazdów pomocniczych.

(SZP)

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc