Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Gulfstream G550 następcą EC-130H

8 września firma L-3 Communications poinformowała o wyborze samolotu Gulfstream G550 jako nowego nośnika systemu WRE Compass Call, który ma zastąpić znajdujące się w linii Lockheed Martin EC-130H.

Powyższy krok był do przewidzenia po protestach koncernów Boeing oraz Bombardier oraz oddaleniu ich skarg przez GAO. Będą to kolejne G550 w szeregach US Air Force, w wersji WRE otrzymają wojskowe oznaczenie EC-37B. Według planów Gulfstream może liczyć na zamówienie na czternaście G550, które zostaną przebudowane do nowego standardu w zakładach firmy L-3 Communications i wówczas dostarczone użytkownikowi. Tego typu procedura zakupowa wynikała z faktu, że wyposażenie misyjne zostało już zbudowane i to producent powinien (zdaniem Pentagonu) wybrać do niego docelową maszynę.

Przypomnijmy, obok firmy Gulfstream zainteresowanie sprzedażą samolotów do roli maszyn WRE wyrażał Bombardier (Global 6000) oraz Boeing (737NG). W opinii przedstawicieli obu podmiotów, wybór G550 daje konstrukcji handicap w programie zakupu następców dla E-8C JSTARS. Amerykanie będą kolejnym użytkownikiem zmilitaryzowanych wersji odrzutowego samolotu dyspozycyjnego Gulfstream G550, dotychczas w zabudowie specjalnej specjalizował się Izrael, który dostarczał wersje rozpoznawcze i wczesnego ostrzegania do Izraela, Singapuru oraz Włoch.

(ŁP) Foto: IDF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc