12 stycznia br. Ministerstwo Obrony Gruzji poinformowało o zawarciu z, należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, spółką MESKO S.A. ze Skarżyska Kamiennej umowy dotyczącej dostawy polskiej produkcji przeciwlotniczych zestawów rakietowych.
Poza informacją, że podczas spotkania, w którym wziął udział wiceminister obrony Gruzji Giorgi Chajndrawa, omówiono plany współpracy pomiędzy resortem obrony w Tbilisi a polską spółką, a później podpisano wspomnianą umowę, wpisującą się w Program Rozwoju Sił Zbrojnych Gruzji, żadnych innych szczegółów nie podano.
Biorąc jednak pod uwagę obecną ofertę MESKO S.A., umowa może dotyczyć tylko przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Spekulacje, że może chodzić o PPZR Grom są nieuzasadnione, ponieważ po aktualnie kompletowanej partii dla Litwy, które mają zostać dostarczone w latach 2024‒2025 na mocy umowy z 30 maja ub.r. o wartości 20 mln EUR (dla części podstawowej) Kolejna partia zestawów przeciwlotniczych Grom trafi na Litwę (zbiam.pl), ich produkcja zostanie zakończona. Ostatnie zestawy Grom Siły Zbrojne RP odebrały w 2016 r., a później ich produkcja była kontynuowana wyłącznie dla odbiorców zagranicznych – Stanów Zjednoczonych i Litwy.
Siły Zbrojne Gruzji były w przeszłości użytkownikiem PPZR Grom. Umowę na dostawę 30 mechanizmów startowych i 100 pocisków zawarto w 2007 r., a dostawa została zrealizowana latem 2008 r., niedługo przed wybuchem wojny z Rosją (7/8-12 sierpnia). Grom przeszedł w tym konflikcie swój chrzest bojowy. Gruzińscy przeciwlotnicy zestrzelili za pomocą polskich zestawów kilka rosyjskich samolotów i śmigłowców, zaś kilka kolejnych poważnie uszkodzili (część z nich nie nadawała się do naprawy).
Gruzja będzie kolejnym eksportowym użytkownikiem PPZR Piorun po: Stanach Zjednoczonych (umowa z grudnia 2021 r. na kilkadziesiąt zestawów startowych i ponad 100 pocisków, w trakcie realizacji), Estonii (umowa z września 2022 r. na 100 zestawów startowych i 300 pocisków, dostawy rozpoczęto w styczniu 2024 r. Pierwsza partia zestawów przeciwlotniczych Piorun dotarła do Estonii (zbiam.pl)), Norwegii (umowa z listopada 2022 r. na kilkadziesiąt zestawów startowych i kilkaset pocisków o wartości ok. 158 mln PLN, dostawy rozpoczęte w grudniu 2023 r. Pierwsze zestawy Piorun dostarczone Norwegii (zbiam.pl)), Łotwie (umowa z grudnia 2022 r.) i – prawdopodobnie – Mołdawii (umowa z września 2023 r.). Informacje producenta finalnego zestawów mówią także o zawarciu w 2023 r. umowy z kolejnym „państwem bałtyckim”, być może w tym przypadku chodzi o Litwę i wspomnianą umowę na dostawę PPZR Grom.
Polski resort obrony narodowej zamówił 1300 pocisków i 420 zestawów startowych za 932,2 mln PLN brutto na mocy umowy z 20 grudnia 2016 r. Jej realizację zakończono w 2023 r. Część zestawów znajdujących się w zasobach Sił Zbrojnych RP zostało przekazanych w ramach pomocy wojskowej Siłom Zbrojnym Ukrainy.
Po potwierdzeniu wysokiej skuteczności Piorunów w walce, Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło 23 czerwca 2022 r. z MESKO S.A. aneks do umowy z 20 grudnia 2016 r., który rozszerza pierwotne zamówienia o kolejnych ok. 3500 pocisków i 600 zestawów startowych za ok. 3,5 mld PLN brutto. Dostawy na mocy aneksu rozpoczęły się jeszcze w 2022 r. i do 2023 r. były prowadzone równolegle z realizowanymi na mocy umowy z 2016 r. Począwszy od 2024 r. produkcja PPZR Piorun na zamówienie MON odbywa się już wyłącznie na mocy aneksu. We wrześniu 2022 r. MESKO S.A. poinformowało o wyprodukowaniu 1000. pocisku kierowanego Piorun w ramach umów na produkcję seryjną. Od tego czasu zdolności produkcyjne w MESKO S.A. i u kluczowego partnera przemysłowego w produkcji PPZR Grom i Piorun, Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowym Telesystem-Mesko Sp. z o.o., znacząco zwiększono i ubiegłoroczna produkcja, według informacji producenta finalnego, wynieść miała „ponad dwukrotnie więcej pocisków niż skompletowano w roku 2022”.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu