12 grudnia, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zakłady MESKO S.A. ze Skarżyska Kamiennej poinformowały o przekazaniu pierwszej partii przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun Siłom Zbrojnym Królestwa Norwegii.
Oznacza to rozpoczęcie realizacji umowy zawartej 29 listopada 2022 r. w Oslo pomiędzy Agencją ds. Zaopatrywania Sił Zbrojnych (Forsvarsmateriell, FMA) a MESKO S.A. Szczegółowy przedmiot umowy nie został ujawniony, ale przy okazji podpisania ujawniono, że chodzi o „kilkaset pocisków i zestawy startowe”, a jej wartość to „kilkadziesiąt milionów EUR”. Norweska FMA podała z kolei, że wartość kontraktu to ok. 350 mln NOK (ok.158 mln PLN), a pierwsze zestawy mają zostać dostarczone w 2023 r. Ich użytkownikiem będą Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Królestwa Norwegii.
Co podkreśla MESKO S.A., zakup PPZR Piorun przez Norwegię to efekt zwycięstwa w postępowaniu przetargowym, w którym polski zestaw pokonał konkurencyjne rozwiązania ze Szwecji, Francji i Stanów Zjednoczonych. Program pozyskania przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych, następców dotąd używanych Stingerów, FMA zainicjowała jesienią 2021 r. i objął dwie rundy postępowania przetargowego, miesięczne bezpośrednie rozmowy z oferentami oraz negocjacje z preferowanym dostawcą. Norwegowie uznali, że Piorun oferuje najlepszą relację kosztów, charakterystyk i terminu dostawy, a sprzęt zostanie dostarczony relatywnie szybko.
Przy okazji informacji o zrealizowaniu dostawy pierwszej partii PPZR Piorun do Norwegii ujawniono także, że MESKO S.A. wraz z „kluczową norweską firmą zbrojeniową” przygotowuje się do udziału w kolejnym, dużym kontrakcie eksportowym.
W listopadzie 2022 r. kontrakt z Norwegią był trzecią umową komercyjną na dostawę PPZR Piorun do odbiorcy zagranicznego. Pierwszą zawarto pod koniec 2021 r. z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych i dotyczyła ona kilkudziesięciu zestawów startowych i ponad 100 pocisków. Drugą 7 września ub.r. zakłady MESKO S.A. zawarły z Ministerstwem Obrony Republiki Estonii. Przedmiotem kontraktu jest 100 zestawów startowych i 300 pocisków rakietowych, prawdopodobnie zapisano w niej także prawo opcji pozwalające na rozszerzenie zamówienia o kolejne pociski. Wartości umowy nie ujawniono. Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2023-2026.
31 grudnia 2022 r. ujawniono informację o zawarciu czwartej – tym razem z państwem bałtyckim. Żadnych dodatkowych informacji wówczas nie podano, ale dziś wiadomo, że odbiorcą jest Łotwa.
Z kolei podczas tegorocznego MSPO MESKO S.A. poinformowano o kolejnych dwóch odbiorcach PPZR Piorun – państwie bałtyckim i bałkańskim. W ich przypadku dostawy miałyby zostać zrealizowane w latach 2025‒2027. W pierwszym przypadku może chodzić o Litwę, która wcześniej zamówiła partię PPZR Grom, drugie jest nieoficjalnie identyfikowane jako Mołdawia. Z kolei w październiku br. decyzję o zakupie Piorunów podjął rząd Słowacji. Przedmiotem zamówienia miałoby być 36 zestawów startowych i kilkaset pocisków, a budżet transakcji określono na ok. 65 mln EUR. Umowa dostawy nie została jednak dotąd zawarta.
Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, na mocy umowy z 20 grudnia 2016 r., zamówiło 1300 pocisków i 420 zestawów startowych za 932,2 mln PLN brutto. Według dostępnych danych, do końca 2021 r., MESKO S.A. przekazało zamawiającemu z tej partii ponad 700 pocisków (135 w grudniu 2018 r., 267 w styczniu 2021 r. i „ponad 300” w grudniu 2021 r.) oraz ponad 280 zestawów startowych (40 w grudniu 2018 r., 140 w styczniu 2021 r. i „ponad 100” w grudniu 2021 r.). Obecne plany zakładają zakończenie dostaw w ramach umowy z 2016 r. w roku 2023. Część zestawów znajdujących się w zasobach Sił Zbrojnych RP zostało przekazanych w ramach pomocy wojskowej Siłom Zbrojnym Ukrainy. W trwającej od 24 lutego wojnie z Rosją sprawdziły się one bardzo dobrze, zestrzeliwując kilkadziesiąt rosyjskich samolotów i śmigłowców, a także aparatów bezzałogowych.
Po potwierdzeniu wysokiej skuteczności Piorunów w walce, resort obrony zawarł 23 czerwca 2022 r. aneks z MESKO S.A. do umowy z 20 grudnia 2016 r., który rozszerza pierwotne zamówienia o kolejnych ok. 3500 pocisków i 600 zestawów startowych za ok. 3,5 mld PLN brutto. Dostawy na mocy aneksu rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku i do 2023 r. były prowadzone równolegle z realizowanymi na mocy umowy z 2016 r. Począwszy od 2024 r. produkcja PPZR Piorun na zamówienie MON odbywa się już wyłącznie na mocy aneksu. We wrześniu 2022 r. MESKO S.A. poinformowało o wyprodukowaniu 1000. pocisku kierowanego Piorun w ramach umów na produkcję seryjną. Od tego czasu zdolności produkcyjne znacząco zwiększono i tegoroczna produkcja, według informacji producenta finalnego, ma zbliżyć się do 1000 rakiet.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe: