Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia zestawów przeciwlotniczych Grom trafi na Litwę

Litewskie Siły Zbrojne zamówiły w polskim przemyśle obronnym kolejną partię przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom i pocisków do nich. Litwa jest ich użytkownikiem od końca 2014 r. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Litewskiej

30 maja Litewskie Siły Zbrojne zakupiły w polskim przemyśle obronnym kolejną partię przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom i pocisków do nich.

Broń ta jest używana na Litwie od 2014 r., a nowy zakup jest związany z uzupełnieniem zapasów rakiet zużytych podczas szkolenia na przestrzeni ostatnich lat i przekazanych w ramach pomocy wojskowej Siłom Zbrojnym Ukrainy (zestawy Stinger Dual Mount), a także potrzebami związanymi z rozbudową struktur litewskiego wojska.

Najpierw o transakcji poinformowano podczas, odbywającej się w Warszawie, IV Polsko-Litewskiej Rady Ministrów Obrony, z udziałem wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i jego litewskiego odpowiednika Arvydasa Anušauskasa. Szef litewskiego resortu obrony powiedział podsumowując spotkanie ‒ „Współpracujemy w zakresie zakupów uzbrojenia. Zakupujemy systemy obrony przeciwlotniczej Grom za ponad 20 mln euro”.

Potwierdził to także Mariusz Błaszczak ‒ „Dziś rozmawialiśmy między innymi na temat wspólnych zakupów uzbrojenia. Bardzo się cieszę i dziękuję za decyzję litewską w sprawie zakupu Gromów, które trafią na wyposażenie Litewskich Sił Zbrojnych. To już kolejna tego rodzaju transakcja, co bardzo dobrze świadczy o naszych relacjach”.

Tego samego dnia lakoniczny komunikat na temat transakcji opublikowała spółka MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej, a więc producent zestawów Grom. Można się z niego dowiedzieć, że Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i MESKO S.A. zawarły umowę z Agencją Zasobów Obronnych Ministerstwa Obrony Republiki Litewskiej na dostawę zestawów Grom o wartości ponad 20 mln EUR. Dostawy w ramach umowy podstawowej (a więc zapewne jest także część opcjonalna) mają zostać zrealizowane w latach 2024-2025. Liczby zamówionych zestawów i rakiet nie ujawniono.

Litwa zakupiła kilka lat temu pierwszą partię zestawów Grom, w eksportowej kompletacji Grom E3, w MESKO S.A. Stosowną umowę, której wartość wynosiła ok. 34 mln EUR, zawarto 2 września 2014 r. Obejmowała ona także pakiet szkoleniowy (w tym symulator UST-1) i wsparcie eksploatacji. Pierwszą partię, o wartości ok. 4,3 mln EUR, przekazano zamawiającemu już 22 grudnia 2014 r. Cały kontrakt sfinalizowano w 2021 r. Także wówczas nie podano do publicznej wiadomości liczby zamówionych mechanizmów startowych i pocisków kierowanych.

Zestawy Grom, zastępowane obecnie w produkcji i uzbrojeniu przez nowsze Pioruny, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat były przedmiotem eksportu do: Gruzji (30 mechanizmów startowych, 100 pocisków), Stanów Zjednoczonych (nieznana liczba mechanizmów startowych, co najmniej 120 pocisków), Litwy, Indonezji (152 pociski do zestawów ZUR-23-2KG-I i Poprad  systemu Kobra) oraz Japonii (jeden mechanizm startowy i trzy pociski).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc