Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

General Dynamics dostarczy amunicję ćwiczebną do 120 mm armat czołgowych

US Army zamawia amunicję ćwiczebną do 120 mm armat czołgowych M256. Fot. US Army.

30 marca Dowództwo Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych Ameryki zawarło z firmą General Dynamics Ordnance and Tactical Systems Inc., wchodzącą w skład korporacji General Dynamics, kontrakt na dostawę amunicji ćwiczebnej do 120 mm armat czołgowych M256, stanowiących podstawowe uzbrojenie czołgów rodziny M1 Abrams (od wersji M1A1). Wartość zamówienia to 65,312 mln USD. Zakup zrealizowany został w ramach programu 120 mm Tank Training Amunition (pol. 120 mm czołgowa amunicja ćwiczebna).


Za tę kwotę producent dostarczy nieujawnioną liczbę nabojów z pociskami ćwiczebnymi M1002 i M865A1. Amunicja zostanie wykonana w zakładzie w St. Petersburgu w stanie Floryda, a ustalony czas zakończenia dostaw to 5 maja 2023 r. Dużą część formalności obydwie strony dopełniły przez Internet ze względu na pandemię COVID-19.

Co ciekawe, w tym samym czasie kontrakt na dostawę takich samych nabojów otrzymała firma Alliant Techsystems Operations LLC. Otrzymała ona nieco mniejsze zamówienia, o wartości 54,484 mln USD. Prace zostaną zrealizowane przez zakład w Plymouth w stanie Minnesota, a przewidywany termin zakończenia dostaw to 1 marca 2023 r.

M1002 TPMP-T to amunicja ćwiczebna ze smugaczem, mająca imitować amunicję M830A1 z pociskiem wielozadaniowym. Całkowity zasięg pocisku nie przekracza 8 km, co pozwala na zmniejszenie bezpiecznego obszaru prowadzenia treningu ogniowego. Nabój waży 22,7 kg, z czego na pocisk przypada 8,165 kg. Prędkość wylotowa wynosi 1375 m/s, zaś zasięg skuteczny wynosi 3000 m. Z kolei M865A1 TPCSDS-T ma imitować nabój M829A3 z pociskiem przeciwpancernym podkalibrowym z odrzucanym sabotem i ze smugaczem (APFSDS-T). Masa i charakterystyki tej wersji pocisku M865 nie zostały ujawnione przez producenta oraz użytkownika.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc