Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Fincantieri zbuduje patrolowce PPA dla Indonezji

Paolo Thaon di Revel, pierwszy włoski PPA. Fot. Fincantieri

28 marca włoska grupa stoczniowa Fincantieri poinformowała o zawarciu umowy z Ministerstwem Obrony Republiki Indonezji na dostawę pary PPA (Pattugliatore Polivalente d’Altura, czyli wielozadaniowy patrolowiec morski).

Wartość kontraktu wyniosła 1,18 mld EUR. Umowę podpisali Pierroberto Folgiero, dyrektor generalny Grupy Fincantieri oraz indonezyjskie Ministerstwo Obrony. Okręty objęte zamówieniem, pierwotnie przeznaczone dla włoskiej Marina Militare, są obecnie w budowie i wyposażaniu w Zintegrowanej Stoczni Riva Trigoso i Muggiano.

Zainteresowanie Ministerstwa Obrony Indonezji jednostkami PPA wynika z kampanii morskiej na Dalekim Wschodzie Francesco Morosini, drugiego okrętu typu PPA należącego do włoskiej Marynarki Wojennej, która również zatrzymała się w Indonezji w lipcu 2023 roku. Jednostki będą mogły wspierać Indonezję w ochronie interesów narodowych i przyczynianiu się do stabilności w rejonie Indo-Pacyfiku.

Podpisanie umowy na dostawę PPA do Indonezji. Fot. Fincantieri

Fincantieri będzie głównym wykonawcą wobec indonezyjskiego Ministerstwa Obrony i będzie koordynować działania innych partnerów przemysłowych, w tym Leonardo, w zakresie adaptacji systemu walki okrętów do wymagań odbiorcy i świadczenia powiązanych usług logistycznych. Odpowiednie umowy zostaną określone zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym dotyczącymi transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Skuteczność umowy uzależniona jest od uzyskania niezbędnych zezwoleń właściwych instytucji.

PPA to okręt o konstrukcji modułowej i skalowalnym systemie walki, budowany seryjnie dla Marynarki Wojennej Republiki Włoskiej przez spółkę stoczniową Fincantieri pod egidą OCCAR (Organisation Conjointe de Cooperation sur l'Armement, Międzynarodowa Organizacja Współpracy w dziedzinie Uzbrojenia). PPA są produkowane w trzech odmianach: Light, Light+ i Full, różniące się stopniem skompletowania systemu walki. Jednostki mają 133 m długości, prędkość ponad 31 węzłów w zależności od konfiguracji i 145 członków załogi (do 181 miejsc na pokładach). W konstrukcji PPA uwzględniono dwie duże powierzchnie modułowe przeznaczone do przewozu ładunków i systemów – otwartą, pomiędzy odseparowanymi nadbudówkami, będącymi cechą rozpoznawczą PPA, drugą zaś krytą, na rufie pod lądowiskiem. Przestrzeń uzyskaną na śródokręciu wykorzystano do instalacji dużego, teleskopowego żurawia do za- i wyładunku składowanych tam do ośmiu kontenerów lub innych ładunków standaryzowanych, albo łodzi abordażowych i roboczych, a nawet barek desantowych. Rufowy pokład misyjny ma jeszcze większe możliwości adaptacji, w tym przyjęcia szpitala polowego, „spakowanego” do pięciu kontenerów, co ma znaczenie w przypadku użycia PPA do patrolowania Morza Śródziemnego, gdzie podejmowanie migrantów z wody jest codziennością. Dostęp do tej przestrzeni zapewniają rampy w pawęży i w obu burtach, jak również otwory w lądowisku, przez które można wstawić tam kontenery. Ponadto sporą część dużej nadbudówki rufowej zajmie hangar dla śmigłowca EH101 lub dwóch średnich SH90A.

PPA wyposażono w awangardowe rozwiązania w zakresie zarządzania platformą i zintegrowanego mostka nawigacyjnego opracowanego przez Leonardo. Okręty włoskie będą też jednymi z pierwszych uzbrojonych w najnowszą wersję pocisku przeciwokrętowego MBDA Teseo Mk2/E. PPA otrzymują system radiolokacyjny Leonardo Kronos wykorzystujący osiem anten ścianowych ze skanowaniem elektronicznym AESA. Jego pasywnym uzupełnieniem będzie optoelektroniczny system klasy IRST. Całość systemu walki „spina” system zarządzania walką Leonardo ATHENA Mk 2 (Architecture & Technologies Handling Electronic Naval Applications).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc