Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

F-15EX Eagle II 007 w docelowych barwach

Fot. Boeing

9 maja koncern Boeing poinformował, że siódmy egzemplarz seryjny wielozadaniowego samolotu bojowego F-15EX Eagle II zamówionego przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych otrzymał już docelowe malowanie i obecnie znajduje się na ostatnim etapie odbiorów przez zamawiającego.

Szczególnym elementem egzemplarza, który nosi numer seryjny 007, jest fakt, że jest to pierwszy F-15EX Ealge II, który trafi do jednostki operacyjnej – 142. Skrzydła Myśliwskiego Gwardii Narodowej Stanu Oregon, które stacjonuje w wojskowej części Międzynarodowego Portu Lotniczego w Portland. Zgodnie z deklaracjami, pierwsze dwa (007 i 008) mają zostać dostarczone w lecie bieżącego roku. Pozwoli to na zapoczątkowanie procesu przezbrajania 123. Eskadry Myśliwskiej, która obecnie eksploatuje wyeksploatowane F-15C/D Eagle.

Proces szkolenia personelu realizowany jest z wykorzystaniem sześciu F-15EX Eagle II, które stacjonują w bazie Eglin na Florydzie. Pierwsze loty piloci wykonali na początku marca. Od samego początku, zgodnie z komunikatami Departamentu Obrony, personel był pod dużym wrażeniem możliwości nowych samolotów.

Po ukończeniu I transzy produkcyjnej (zarówno 007 i 008 znajdują się już na etapie odbiorów przed dostawą) Boeing realizuje już proces produkcji kolejnych 48 F-15EX Eagle II, które zostały zamówione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w ramach trzech kolejnych partii produkcyjnych. Dodatkowo obie strony prowadzą negocjacje związane z zamówieniem kolejnych maszyn w ramach V oraz VI partii.

Poza produkcją na potrzeby Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych Boeing wraz z amerykańskimi władzami federalnymi prowadzi działania marketingowe, które mają zaowocować sprzedażą eksportową. W tym przypadku prowadzone są negocjacje z Indonezją w sprawie zawarcia umowy LOA dotyczącej 24 samolotów, a także zatwierdzenia izraelskiego zapytania ofertowego w sprawie dostawy (przynajmniej) 25 maszyn. Dodatkowo producent prowadzi działania, które mogą objąć sprzedaż maszyn m.in. do Arabii Saudyjskiej, zapoczątkowała proces poszukiwania następców dla myśliwskich F-15C/D Eagle. Wśród innych kierunków wymienia się także Polskę, której władze deklarują chęć zakupu 32 myśliwców przewagi powietrznej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc