Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Baza Eglin z kompletem F-15EX Eagle II

Fot. USAF

5 lutego dowództwo U.S. Air Force poinformowało, że w bazie lotniczej Eglin na Florydzie znajduje się już komplet, sześciu, wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15EX Eagle II.

Jak wskazuje komunikat, cztery maszyny należą do 53. Skrzydła Myśliwskiego, a dwie (pierwsze) do 96. Skrzydła Doświadczalnego. Obie stacjonujące na Florydzie jednostki mają wspólnie prowadzić dalszy etap prób operacyjnych oraz rozwojowych.

Przypomnijmy, do końca ubiegłego roku, Boeing dostarczył trzy egzemplarze seryjne, które dołączyły do dwóch eksploatowanych od kwietnia 2021 roku. Dostawa szóstego F-15EX Eagle II oznacza, że obecnie Boeing jest bliski zrealizowania umowy na I partię wstępną – dwa pozostałe samoloty mają trafić do 142. Skrzydła Myśliwskiego Gwardii Narodowej stanu Oregon i stacjonować w bazie Kingsley Field. Będą to pierwsze operacyjne maszyny tego typu. Dodatkowo spodziewane jest także podpisanie wieloletniej umowy na kolejnych 48 samolotów, które mają być podzielone na trzy partie produkcyjne. Poza tym Boeing przygotowuje się do uruchomienia produkcji eksportowej – poza Indonezją, której władze nadal nie podpisały międzyrządowej umowy LOA, drugim użytkownikiem może stać się Izrael. W tym przypadku oczekuje się pilnego zatwierdzenia zapytania ofertowego obejmującego 25 egzemplarzy.

Nie można wykluczyć, że w bieżącym roku działania marketingowe dotyczące promocji F-15EX Eagle II będą kontynuowane i obejmą także Polskę. Ma to związek z podpisaniem ustawy budżetowej przez Prezydenta RP, która zakłada kontynuację wysokich nakładów na modernizację i rozbudowę Sił Zbrojnych. Należy pamiętać, że cały czas decydenci deklarują chęć zakupu 32 samolotów przewagi powietrznej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc