Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2022: Czesi promują swój przemysł obronny

W czasie Eurosatory 2022 Czesi promują swój przemysł obronny. Fot. CZECHOSLOVAK GROUP

W Paryżu odbywają się obecnie najważniejsze europejskie targi techniki wojskowej i technologii obronnych Eurosatory. Już pierwszego dnia na wspólnym stoisku spółek holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) i producenta samochodów TATRA TRUCKS w Kopřivnicy zaprezentowano kilka nowych produktów podczas światowej premiery.

Największe zainteresowanie wzbudziła niewątpliwie nowa kołowa haubica samobieżna MORANA, którą rozwija firma EXCALIBUR ARMY. W oficjalnej prezentacji wzięli udział ambasador Republiki Czeskiej we Francji Michel Fleischmann, wiceminister obrony Tomáš Kopečný oraz prezes Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa Republiki Czeskiej Jiří Hynek.

Ambasador Republiki Czeskiej we Francji Michel Fleischmann docenił zdolność Czech do rozwoju nowoczesnych technologii obronnych: „Nowoczesny system artyleryjski to technologia ważna nie tylko dla Czech, ale także dla bezpieczeństwa europejskiego”. Wiceminister Tomáš Kopečný powiedział: „Czechy są jednym z najważniejszych światowych dostawców pomocy wojskowej dla Ukrainy i okazuje się, że nowoczesna artyleria ma kluczowe znaczenie w obronie przed rosyjską agresją”.

MORANA to kolejne uzupełnienie portfolio nowoczesnych samobieżnych haubic firmy. „Kontynuujemy tradycję czechosłowackiego przemysłu obronnego, który zawsze należał do ważnych branż i eksporterów. Aby konkurować na światowym rynku, musimy wypracować nowe rozwiązania dla bezpieczeństwa Europy i jej partnerów. takich jak haubica MORANA – wyjaśnia Michał Strnad, właściciel holdingu CSG.

Nowa haubica posiada działo 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów. Nadbudówka uzbrojenia jest zamontowana na okrągłej podstawie w tylnej części karetki, a jednostka napędowa znajduje się za kabiną. MORANA łączy w ten sposób zalety lekkich kołowych samobieżnych systemów artyleryjskich z kategorii TMG (działo montowane na ciężarówce) oraz ciężkich systemów artyleryjskich na podwoziu gąsienicowym. Haubica MORANA jest zbudowana na sprawdzonym podwoziu Tatra Force 8x8, wszystkie koła podwozia są również sterowane.

Haubica posiada w pełni automatyczne przeładowanie i w pełni zautomatyzowane prowadzenie działa. Standardowa załoga haubicy MORANA składa się z kierowcy, dowódcy i operatora, którzy zasiadają w opancerzonej czterodrzwiowej kabinie produkowanej przez EXCALIBUR ARMY. Wieża bojowa jest w pełni kontrolowana przez załogę bezpośrednio z kabiny, bez konieczności wychodzenia z niej. Załoga jest więc stale chroniona podczas ruchu haubicy oraz podczas jej eksploatacji i wdrażania bojowego. Haubica jest również wyposażona w zdalnie sterowaną stację uzbrojenia z zaawansowanym wyposażeniem sensorycznym i karabinem maszynowym 12,7 mm do samoobrony.

Na Eurosatory 2022 swoje produkty wystawia 1800 producentów i sprzedawców sprzętu specjalnego z ponad sześćdziesięciu krajów. Firmy CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) i TATRA TRUCKS prezentują czeski i słowacki przemysł zbrojeniowy na stoisku K528 w hali 5A. „Nasza GRUPA CZECHOSLOVAK uważa Eurosatory za kluczowe targi prezentacji naszych produktów w Europie. To jeden z powodów, dla których mamy największą ekspozycję spośród wszystkich czeskich wystawców” – dodał Michal Strnad, właściciel grupy.

Źródło: CZECHOSLOVAK GROUP

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc