Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Embraer bliski pierwszej sprzedaży samolotów C-390 Millennium w Azji

Fot. Bundesheer

13 listopada, w czasie Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Dubaju, przedstawiciele koncernu Embraer poinformowali, że są bliscy sprzedaży pierwszych średnich samolotów transportowych C-390 Millennium nieujawnionemu klientowi w Azji.

Szczegóły potencjalnego kontraktu nie są znane. Wiadomo, że na obszarze Azji Embraer promował bądź promuje swoją konstrukcję przynajmniej w Republice Korei, Indiach oraz Arabii Saudyjskiej. Spośród nich najbardziej sensownym wydaje się ostatni z krajów – władze w Seulu prowadzą postępowanie przetargowe, w ramach drugiej fazy wymiany floty średnich samolotów transportowych, a w Indiach proces decyzyjny jest niezmiernie długi (nie licząc, że postępowanie konkursowe jest w toku). Z wymienionej listy pozostaje Arabia Saudyjska. Powyższy kraj, pomimo wielu lat, nie zdecydował się na zakup ponad 20 fabrycznie nowych C-130J-30 Super Hercules (amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż w listopadzie 2012 roku). Z tego też względu władze w Rijadzie pilnie potrzebują następców dla obecnie eksploatowanej floty C-130H Hercules (w linii około 33).

W ostatnich miesiącach program C-390 Millennium odniósł trzy kluczowe sukcesy. Pierwszy egzemplarz seryjny został dostarczony Portugalii, a dodatkowo władze Austrii i Republiki Czeskiej ogłosiły, że to właśnie brazylijska konstrukcja ma być nowym średnim samolotem transportowym w wojskach lotniczych obu państw. Dodatkowo prowadzone są negocjacje z Królestwem Niderlandów w sprawie sprzedaży przynajmniej pięciu sztuk do tego kraju.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc