Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eksplozja w Przewodowie przy granicy z Ukrainą. Dwie osoby nie żyją

Fot. Marek Borawski/KPRP

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się pilna narada w związku z eksplozją na terenie powiatu hrubieszowskiego. Następnie Prezydent Andrzej Duda rozmawiał o aktualnej sytuacji z sojusznikami: Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, Prezydentem USA Joe Bidenem i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz Premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem.

Weryfikujemy przesłanki wykorzystania artykułu 4. NATO czyli konsultacji wszystkich członków Sojuszu dotyczących właściwej odpowiedzi – powiedział Szef BBN Jacek Siewiera po naradzie.

W spotkaniu w BBN zwołanym przez Premiera Mateusza Morawieckiego w porozumieniu z Prezydentem Andrzejem Dudą wzięli udział członkowie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Jak poinformował Minister Siewiera, Prezydent Andrzej Duda rozmawiał następnie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z sojusznikami, z kluczowymi sojusznikami. Jestem w stałym kontakcie z Doradcą ds. Bezpieczeństwa Jakiem Sullivanem, mieliśmy dzisiaj kilka rozmów na temat bieżącej sytuacji. Każdy komunikat wymaga dużej ostrożności – przekazał Minister Siewiera.

Następnie Prezydent RP rozmawiał w trybie pilnym z Prezydentem USA Joe Bidenem. Andrzej Duda rozmawiał też z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz Premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem.

Wczoraj wieczorem prezydent RP Andrzej Duda odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

Prezydent RP przedstawił informacje o podejmowanych przez Polskę działaniach związanych z eksplozją w miejscowości Przewodów przy granicy z Ukrainą.

Prezydent USA przekazał kondolencje w związku ze śmiercią polskich obywateli oraz zaoferował pełne wsparcie strony amerykańskiej w wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia. Potwierdził także bezwarunkowe zobowiązanie USA do wypełniania sojuszniczych zobowiązań, w tym zapewnienia bezpieczeństwa Polsce.

Przywódcy postanowili jednocześnie o utrzymaniu w najbliższym czasie ścisłych kontaktów oraz koordynacji podejmowanych działań.

Źródło: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc