Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Duńskie F-35A Lightning II wylatały 2000 godzin

Fot. Ministerstwo Obrony Danii

27 stycznia Ministerstwo Obrony Danii poinformowało, że flota wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II należących do lotnictwa wojskowego tego kraju wylatała 2000 godzin.

Powyższy wynik osiągnął komponent szkolno-treningowy stacjonujący od kwietnia 2021 roku w bazie lotniczej Luke w stanie Arizona. Dotychczas korporacja Lockheed Martin dostarczyła Duńczykom sześć egzemplarzy F-35A Lightning II spośród 27 zamówionych przez to państwo. Podobnie jak w przypadku Niderlandów, Norwegii, a także Belgii, Duńczycy zastąpią nimi obecnie eksploatowane Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon. Zgodnie z harmonogramem, pierwsze duńskie F-35A zostaną przebazowane do kraju (baza lotnicza Skrydstrup) w październiku bieżącego roku.

Dotychczas Lockheed Martin realizuje dostawy do pięciu europejskich klientów. Poza Danią, która odebrała sześć sztuk, F-35 trafiają także do Wielkiej Brytanii, Królestwa Niderlandów, Włoch oraz Norwegii. Na linii montażowej w Fort Worth znajduje się już pierwszy egzemplarz dla szóstego, Belgii, a w bieżącym roku powinien rozpocząć się także montaż pierwszego F-35A przeznaczonego dla Polski.

Szkolenie duńskich pilotów rozpoczęło się w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku. Pierwszy lot Duńczyka miał miejsce w styczniu 2021 roku z wykorzystaniem egzemplarza należącego do USAF – ma to związek z pełnej standaryzacji wyposażenia samolotów należących do rosnącej liczby klientów. W przypadku kontyngentów szkolno-treningowych, obecnie wszystkie stacjonują w bazie Luke w stanie Arizona, natomiast wkrótce Amerykanie mają otworzyć drugie centrum, mieszczące się w bazie Ebbing w stanie Arkansas. Trafią tam m.in. Singapurczycy

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc