Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugie strzelanie Morskiej Jednostki Rakietowej

31 maja 18. Wojskowy Oddział Gospodarczy poinformował o podpisaniu umowy z Kongsberg Defence & Aerospace AS w sprawie wsparcia strzelań rakietowych Morskiej Jednostki Rakietowej na norweskim poligonie Andøya.

Umowa w powyższej kwestii została podpisana 24 maja i ma wartość 13,1 mln złotych bez VAT. Procedura udzielenia zamówienia miała charakter negocjacji z wybranym oferentem, co wynikało z wcześniej przeprowadzonego dialogu technicznego, który wykazał, że jedynie powyższy podmiot dysponuje prawem własności do technologii pocisków NSM i może w odpowiedni sposób przygotować rakiety do wykonania zaplanowanych strzelań. Powyższy dialog zrealizowano w pierwszej połowie marca, po czym obie strony przeszły do negocjacji.

Zawarcie umowy otwiera drogę do drugiego strzelania pociskami NSM, które stanowią główny oręż Morskiej Jednostki Rakietowej. Pierwsze z nich miało miejsce 1 czerwca 2016 roku, kiedy z wyrzutni kołowej odpalono dwa pociski. Powyższe ćwiczenia realizowano we współpracy z gospodarzami, którzy przygotowali cel pływający – kadłub wycofanej ze służby fregaty typu Oslo. Przerzut sprzętu do Norwegii, a potem do domu zrealizowano z pomocą samolotu transportowego An-124, a wsparciem służył okręt ORP Kontradmirał X. Czernicki oraz dwa samoloty M-28 Bryza.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc