Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Dostawy T-14 znów opóźnione?

Rozpoczęcie produkcji seryjnej czołgów T-14 może po raz kolejny ulec opóźnieniu. Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

22 listopada opublikowana została informacja o kolejnym opóźnieniu rozpoczęcia produkcji seryjnej czołgów podstawowych T-14. Dostawa pierwszych wozów może dojść do skutku nawet w 2024 r.

Powodem mają być wciąż nierozwiązane problemy z systemem kierowania ogniem, który musi się różnić konstrukcyjnie od podobnych urządzeń w innych czołgach podstawowych ‒ T-14 bowiem jest pierwszym czołgiem podstawowym z wieżą bezzałogową, jaki ma wejść do produkcji seryjnej. Wady wykryto najprawdopodobniej na pierwszych wozach dostarczonych w ramach produkcji wstępnej, przekazanych przed kilkoma miesiącami. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli korporacji Rostech, w skład której wchodzi firma Urałwagonzawod produkująca T-14, seryjna produkcja wozów rodziny Armata miałaby się rozpocząć w 2022 r. Deklaracja ta padła pod koniec grudnia ubiegłego roku, niewykluczone, że w międzyczasie pojawiły się jakieś nowe problemy lub jednak nie udało się rozwiązać już znanych.

Nic nie wskazuje przy tym na rezygnację Rosji z realizacji programu T-14, a tym bardziej programu ciężkiej platformy gąsienicowej Armata. Według zapowiedzi szefa Głównego Zarządu Motoryzacji i Uzbrojenia w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej gen. dyw. Aleksandra Szestakowa (także z 22 listopada), próby państwowe czołgu T-14 mają zakończyć się w przyszłym roku.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 comments on “Dostawy T-14 znów opóźnione?”

  1. Każde opóźnienie rozwoju rosyjskiego zaawansowanego uzbrojenia to dobra wiadomość dla Polski jednak nie należy popadać w samozadowolenie i nic nie robić u siebie tylko wręcz przeciwnie,
    należy prężnie rozwijać własne systemy uzbrojenia gdy tylko mamy trochę czasu...

  2. Ciekawe czy system kierowania ogniem w bezzałogowej wieży Borsuka jest jakoś diametralnie inny od czołgowej?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc