Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czy Wielka Brytania dołączy do programu MGCS?

Wielka Brytania jest zainteresowana dołączeniem do programu MGCS, na razie w roli obserwatora. Póki co wszystko wskazuje, że trzonem jednostek pancernych British Army pozostaną czołgi Challenger 2 (na zdjęciu), zmodernizowane w ramach programu LEP. Fot. Crown Copyright/British Army

11 stycznia przedstawiciele władz Wielkiej Brytanii poinformowali o zainteresowaniu tego państwa udziałem w programie perspektywicznej europejskiej lądowej platformy bojowej MGCS (Main Ground Combat System, pol. podstawowy lądowy system bojowy). Rozmowy dotyczące uczestnictwa Wielkiej Brytanii w programie w roli obserwatora zostały już zainicjowane.


Ewentualne dołączenie Brytyjczyków do programu „euroczołgu” nie wydarzy się jednak szybko – podpisanie stosownej umowy między Wielką Brytanią a Francją i Niemcami nastąpi nie wcześniej niż pod koniec 2021 r. Wcześniej powinny zostać uregulowane zasady współpracy między partnerami a obserwatorem, kwestia ewentualnego udziału brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego w całym przedsięwzięciu itd. Jeżeli rozmowy potoczą się pomyślnie, MGCS zastąpiłby po 2035 r. w służbie wysłużone Challengery 2. Włączenie do programu Wielkiej Brytanii pozwoliłoby na zapewnienie producentom MGCS zamówienia na zapewne nie mniej, niż 150 czołgów, nie licząc innych pojazdów załogowych i bezzałogowych, które powstaną w ramach programu. Wcześniej czołgi podstawowe Challenger 2, których los przez pewien czas był niepewny (https://zbiam.pl/british-army-jednak-zachowa-czolgi/), zostaną prawdopodobnie zmodernizowane w ramach programu Challenger 2 LEP. Jednym z dwóch oferentów w programie jest niemiecki koncern Rheinmetall (https://zbiam.pl/armata-130-mm-rheinmetalla-zamontowana-w-czolgu/), szeroko współpracujący z British Army w innych programach modernizacyjnych. Koncern ów jest jednym z trzech filarów grupy przemysłowej mającej realizować program MGCS, obok Krauss-Maffei Wegmanna (której to firmy Rheinmetall pośrednio jest właścicielem) i francuskiego koncernu Nexter Systems.W pierwszej połowie grudnia 2020 r. Niemcy zaprezentowały możliwość poszerzenia listy potencjalnych partnerów w ramach programu MGCS (https://zbiam.pl/mgcs-bardziej-europejski-lecz-bez-polski/), na której znalazło się także miejsce dla Wielkiej Brytanii. Wydaje się, że dla obydwu stron taka współpraca byłaby naturalną kontynuacją pogłębiania kooperacji obronnej, także w sferze przemysłowej (wspomnieć wypada grupę MBDA, lotniczy program Eurofighter czy spółkę joint-venure RBSL). Podobnie między Londynem a Paryżem czy Rzymem i Sztokholmem trwa współpraca przy realizacji kilku wspólnych projektów (np. brytyjsko-włosko-szwedzki program lotniczy Tempest). Z drugiej jednak strony, z powodu opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, współpraca będzie prawdopodobnie utrudniona, przynajmniej dopóty, dopóki nie zostaną ustalone nowe jej ramy. Możliwe, że różne formy zapytań wystosowywanych przez Londyn w stosunku do państw realizujących programy „europejskie” mają charakter swego rodzaju sondy ‒ odpowiedzi pozwolą na zorientowanie się brytyjskich polityków w realnych możliwościach planowania przyszłości swoich sił zbrojnych i przemysłu obronnego, na podstawie czego podejmowane będą stosowne wiążące decyzje.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Czy Wielka Brytania dołączy do programu MGCS?”

  1. Póki co Wielka Brytania na razie specjalizuje się w odłączaniu. Oczywiście kwestie gospodarcze zasadniczo różnią się od spraw obrony. Niezależnie od podziałów na arenie gospdodarczej sprawy obronności Europy powinny jednoczyć wszystkie kraje.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc