12 września minister obrony Wielkiej Brytanii Robert Ben Wallace zaprzeczył doniesieniom medialnym o planowanym wycofaniu czołgów Challenger 2 (https://zbiam.pl/redukcje-w-silach-zbrojnych-wielkiej-brytanii/). W wywiadzie udzielonym stacji telewizyjnej BBC określił, że „pomysł o tym, że dla British Army miałoby nie być czołgów zmodernizowanych jest błędny”.
Jednocześnie przyznał, że spekulacje na temat redukcji lub całkowitego wycofania niektórych typów uzbrojenia na rzecz zwiększenia inwestycji w niektórych innych obszarach (zwłaszcza w cyberbezpieczeństwo i sektor kosmiczny) są w jakimś stopniu prawdziwe. Redukcja floty czołgów Challenger 2 (obecnie 227 sztuk) może faktycznie nastąpić, nie będzie jednak oznaczać całkowitego ich wycofania, ale zmniejszenie ich liczby nawet o kilkadziesiąt procent. Co prawda Siły Zbrojne Zjednoczonego Królestwa zachowałyby komponent pancerny, byłby on jednak wówczas zupełnie symboliczny, nawet w razie zrealizowania najbardziej kompleksowego z rozważanych wariantów modernizacji w ramach programu Challenger 2 LEP.
W tym samym wywiadzie Wallace poinformował o wzroście zaangażowania militarnego Wielkiej Brytanii na Bliskim Wschodzie w najbliższych latach. Podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze w 2022 r. wspólna katarsko-brytyjska jednostka (siły powietrzne obydwu państw używają samolotów Eurofighter Typhoon) ma strzec bezpieczeństwa piłkarzy i kibiców. Poza tym rozbudowie ma zostać poddane centrum logistyczne w Duqm (Oman), tak, aby z jego portu mogły korzystać lotniskowce typu Queen Elisabeth. Kontynuowane mają być też naloty na siły islamistów w Iraku i Syrii.
(Bartłomiej Kucharski) | Foto: Rheinmetall |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu