Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Testy nowego kamuflażu czołgu Challenger 2

British Army testuje nowy kamuflaż czołgu podstawowego Challenger 2. Fot. Tank Museum.

30 listopada Tank Museum w Bovington poinformowało na swoim profilu na facebooku, że prowadzone są testy nowego kamuflażu, jaki miałby być zastosowany na czołgach podstawowych Challenger 2. Nowy „pikselowy” kamuflaż nosi nazwę Multi Colour Digital Camouflage 5 (pol. wielokolorowy kamuflaż cyfrowy, wzór nr. 5) i został opracowany przez Defence Science and Technology Laboratory (pol. Laboratorium Nauk i Techniki Obronnej).


W testach bierze udział także Armoured Trials and Development Unit (pol. Oddział Prób i Rozwoju Sprzętu Pancernego) oraz wspomniane muzeum – udostępnia ono pojazdy i materiały, które prawdopodobnie służą jako materiał porównawczy. Próby realizowane są na terenie bazy Armour Centre w Bovington.
Jest to kolejny kamuflaż, jaki testowany jest na nielicznych czołgach British Army na przestrzeni ostatnich kilku lat. Poprzednio testowano m.in. malowanie nawiązujące do stosowanego przed laty na czołgach Brytyjskiej Armii Renu (British Army Of Rhine, BAOR) w ostatnim okresie jej istnienia, a więc w pierwszej połowie lat 90.


Trudno ocenić, czy wybór kamuflażu pozostających w linii Challengerów 2 jest sprawą istotną. Jeszcze latem rozważano ich całkowite wycofanie, a i dziś los wozów nie jest całkowicie pewien. Wciąż formalnie prowadzone są analizy dotyczące modernizacji Challengerów 2 w ramach programu wydłużenia życia pojazdów (program Challenger 2 LEP). Niewykluczone, że realizacja programu znacząco wpłynie na bryłę czołgu (zwłaszcza, jeżeli zostanie wybrany wariant z nową wieżą, oferowany przez koncern Rheinmetall), a więc mogłoby się okazać, że nowy kamuflaż jest mniej skuteczny przy nowej bryle pojazdu.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc