Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czy powróci Brytyjska Armia Renu?

Po tymczasowej nieobecności w Republice Federalnej Niemiec brytyjskie pododdziały pancerne wrócą na niemieckie poligony. Wprawdzie obecność żołnierzy będzie tylko rotacyjna, za to sprzęt ma pozostać na stałe. Fot. British Army

25 listopada sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Robert Ben Wallace ogłosił, że w ramach restrukturyzacji Wojsk Lądowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Niemiec wrócą brytyjskie czołgi.

Na terenie Republiki Federalnej Niemiec, w mieście Sennelager, stacjonować ma kompletny pancerny brygadowy zespół bojowy. Jego rdzeń ma stanowić 250 pojazdów opancerzonych różnych typów (na początku głównie czołgów Challenger 2/3 i bojowych wozów piechoty Warrior ‒ te ostatnie z czasem zastąpią kołowe Boxery MIV), a ponadto pojazdy logistyczne itd. Prawdopodobnie będzie to de facto magazyn uzbrojenia i wyposażenia, z którego korzystać będą żołnierze okresowo dowożeni na ćwiczenia. Tury mają liczyć po cztery miesiące. Z tej „kontynentalnej bazy” British Army ma być okazjonalnie przewożona na ćwiczenia na inne poligony, nie tylko niemieckie, np. do Polski czy Estonii. Dzięki temu Brytyjczycy zwiększą swoją gotowość do reagowania na kontynencie w razie nagłego wzrostu napięcia międzynarodowego. W czasie pokoju ośrodek ma jednak pełnić rolę głównie szkoleniową, także na rzecz wspólnych ćwiczeń z innymi armiami NATO, co ma ułatwiać współpracę w razie wojny.

Utworzenie brytyjskiej bazy materiałowej na terenie Niemiec oznacza, że po okresie nieobecności w kontynentalnej części Europy British Army wraca do funkcji strażniczki pokoju na kontynencie. Oczywiście, niejako w mikroskali ‒ dla porównania, Brytyjska Armia Renu (British Army of Rhine, BAOR) liczyła w różnych okresach nawet 53 000 do 80 000 żołnierzy stale rozlokowanych na terenie RFN. Aktualnie zakłada się jedynie obecność rotacyjną ‒ być może utrzymywany będzie niewielki garnizon złożony z żołnierzy służb pomocniczych oraz personelu cywilnego, który miałby utrzymywać infrastrukturę i zgromadzony sprzęt w odpowiednim stanie. British Army wraca do Niemiec po rocznej nieobecności ‒ formalne i faktyczne wycofanie resztek niegdyś potężnej BAOR nastąpiło w 2020 r.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Czy powróci Brytyjska Armia Renu?”

  1. A co to w praktyce znaczy? Niemcy wzmacniają swoje bezpieczeństwo czy Amerykanie,rękami Brytyjczykow wzmacniają swoja obecność w Europie?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc