Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Cztery przedseryjne NBPWP Borsuk w ramach pracy badawczo-rozwojowej

Prototypowy Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty Borsuk podczas badań wstępnych. Fot. PGZ.

28 kwietnia Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. potwierdziła informację podaną dzień wcześniej przez rzecznika prasowego Agencji Uzbrojenia ppłk. Krzysztofa Płatka Umowa na cztery kolejne Borsuki o zamówieniu czterech egzemplarzy przedseryjnych Nowego Pływającego Wozu Piechoty Borsuk w ramach projektu rozwojowego.

W tym celu konsorcjum realizujące projekt, którego liderem jest Huta Stalowa Wola S.A., podpisało aneks do umowy bazowej z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Przypomnijmy, że umowa DOB-Bi05/001/05/2014 na współfinansowanie realizacji projektu rozwojowego „Nowy bojowy pływający wóz piechoty” w ramach konkursu 5/2014 w ramach programu „Obronność i bezpieczeństwo państwa”, została zawarta 24 października 2014 r. Zakładany wówczas budżet projektu wynosił 75 mln PLN, zaś wysokość dofinansowania ze strony NCBR to 62 mln PLN. Przedsięwzięcie realizuje konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola S.A. (lider), Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o. o., ROSOMAK S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Politechnika Warszawska.

Fakt prowadzenia konsultacji, a potem negocjacji w sprawia zawarcia tego aneksu był znany od co najmniej roku, a oficjalnie poinformowano o planach rozszerzenia i przyspieszenia w ten sposób programu Borsuk w sierpniu ubiegłego roku, tuż przed kieleckim MSPO. Prezes Huty Stalowa Wola S.A. Bartłomiej Zając mówił wówczas, że wyprodukowanie czterech pojazdów partii przedseryjnej, które zostałyby skierowane do jednostek Sił Zbrojnych RP do tzw. eksploatacji nadzorowanej, stanowiłoby znaczące wsparcie dla równolegle realizowanych badań kwalifikacyjnych prototypu. Wozy te mają zostać poddane intensywnym badaniom eksploatacyjno-wojskowym, w trakcie których zostałyby wypracowywane elementy użycia taktycznego nowego sprzętu oraz regulaminy i procedury związane z jego obsługą codzienną i kolejnymi etapami procesu wsparcia eksploatacji, w tym określenie resursów podzespołów itp.

Obecnie prototyp NBPWP Borsuk przechodzi w ramach wspomnianej pracy rozwojowej badania wstępne (zakładowe). Ich  zakończenie i rozliczenie tego etapu pracy planowane jest na koniec czerwca br. Kolejnym etapem mają być badania kwalifikacyjne (wojskowe), które powinny zakończyć się w przyszłym roku. Ich pozytywny wynik umożliwiłby rozpoczęcie negocjacji na dostawy wozów seryjnych. Ogłoszone publicznie w ubiegłym roku plany dotyczące zamówień Borsuków mówiły o zamiarze przezbrojenia w te wozy bojowe dziesięciu batalionów zmechanizowanych w horyzoncie roku 2035. Licząc wozy szkolne dawałoby to ponad 600 pojazdów. Obecne zaostrzenie sytuacji międzynarodowej, a także – możliwe dzięki Ustawie o obronie Ojczyzny – plany rozbudowy potencjału Sił Zbrojnych RP i znaczne zwiększenie finansowania modernizacji technicznej wojska, dają nadzieję, że plany te zostaną skorygowane zarówno w aspekcie zwiększenia zamówień na NBPWP, jak i harmonogramu ich dostaw.

Rozpoczynamy nowy, zarówno dla nas, jak i dla wojska, proces wdrażania Borsuków do armii. Cztery pojazdy więcej, to czterokrotnie więcej szans na testowanie podsystemów i systemów, które doprowadzimy do perfekcji, jakiej zarówno my jak, i żołnierze oczekują od naszych wyrobów. Borsuk to konstrukcja skrojona pod potrzeby Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych, a stojące przed tą czwórką badania eksploatacyjno-wojskowe potwierdzą jej dojrzałość – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Przez te wszystkie lata intensywnie pracowaliśmy nad projektem, dlatego rozszerzenie umowy o cztery egzemplarze NBPWP jest dla nas sporym sukcesem i jednocześnie wyzwaniem  biznesowym. Dzięki temu HSW S.A. jako producent, będzie miała możliwość szybszego uruchomienia procesów technologicznych i zakupowych, co znacząco przyspieszy rozpoczęcie produkcji seryjnej i dostawy. Z kolei większa liczba egzemplarzy wozów bojowych umożliwi szybsze przeprowadzenie procesu badań eksploatacyjno-wojskowych, które dzięki temu realizowane będą w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych. Oczekujemy, że skróci się też okres tzw. chorób wieku dziecięcego nowego produktu. Z naszego punktu widzenia, trudno o lepszy model wdrożeniowy dla tak rewolucyjnego wyrobu, jakim jest nasz Borsuk – podkreślił Bartłomiej Zając, prezes zarządu HSW S.A.

Według deklaracji prezesa Sebastiana Chwałka, pierwsze (a być może wszystkie) Borsuki partii przedseryjnej miałyby zostać przekazane wojsku jeszcze przed końcem tego roku. Równolegle trwałyby w Hucie Stalowa Wola S.A. przygotowania do uruchomienia ich produkcji seryjnej.

Andrzej Kiński na podstawie informacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Cztery przedseryjne NBPWP Borsuk w ramach pracy badawczo-rozwojowej”

  1. Dobry pomysł, bo BWP potrzebujemy bardziej niż Abramsów. Zastanawia mnie tylko to kurczowe trzymanie się wymogu pływalności kosztem opancerzenia. A aktywnej ochrony Borsuki nie mają.... Przecież już mamy pływające Rośki.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc