Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czołgi MPF wkrótce w produkcji

General Dynamics Land Systems rozpocznie w listopadzie produkcję czołgów lekkich MPF. Pierwszy trafi do US Army w końcu roku podatkowego 2023. Fot. GDLS.

Podczas waszyngtońskiej wystawy i forum AUSA Annual Meeting & Exhibition (10-12 października), gen. dyw. Glenn Dean, dyrektor programów lądowych systemów bojowych US Army powiedział, że w listopadzie rozpocznie się produkcja czołgów lekkich MPF.


Korporacja General Dynamics Land Systems rozpocznie produkcję czołgów lekkich Mobile Protected Firepower już jesienią tego roku. Pierwszy czołg zostanie dostarczony użytkownikowi pod koniec roku podatkowego 2023. Brak jednak informacji, czy będzie to nowy wóz, czy ‒ co bardziej prawdopodobne ‒ jeden z ośmiu prototypów, które mają zostać przebudowane do standardu pojazdu seryjnego (ponadto GDLS dostarczy 18 całkowicie nowych czołgów w ramach partii wstępnej). Produkcja pojazdów dla pierwszego trzykompanijnego batalionu ‒ jeżeli w międzyczasie dojdzie do zamówienia przewidywanych w kontrakcie kolejnych 70 wozów produkcji niskoseryjnej lub innego ‒ zakończy się do końca roku podatkowego 2025. Łącznie US Army ma otrzymać 504 pojazdy, z czego większość do 2035 r.

Warto odnotować, że w toku testów 12 prototypów MPF, US Army zgłosiła szereg poprawek, które muszą zostać uwzględnione w wariancie seryjnym. Wiele z nich dotyczyć miało codziennej obsługi, jak np. wykorzystanie bolców w miejsce śrub mocujących niektóre z osłon w pojeździe, co ma ułatwić m.in. dostęp do układu jezdnego. Innym zgłoszonym problemem jest przegrzewanie się układów hydraulicznych ‒ trwa właśnie budowa układu, na którym zostaną przetestowane stosowne zmiany. Poprawiono również uszczelnienie włazów i opancerzenie pojazdu. Czołgi mają służyć przez ok. 30 lat, a mimo tego, że jeszcze nie weszły do służby (i tym samym nie mają jeszcze oficjalnego oznaczenia i nazwy, np. M9 Dean), już trwają analizy ewentualnych ulepszeń. Rozważany jest między innymi montaż aktywnego systemu ochrony pojazdu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc