Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czeskie szkolenie symulatorowe załóg 1. Bazy Lotnictwa Transportowego

Fot. Łukasz Pacholski

25 listopada 1. Baza Lotnictwa Transportowego poinformowała o podpisaniu wieloletniej umowy z czeską firmą HTP Ostrava CZ a.s. w sprawie realizacji usługi szkolenia załóg latających wykonujących loty na śmigłowcach Mi-8.

Umowa, o wartości całkowitej 2,5 mln PLN bez VAT, została podpisana 18 listopada. Oferta czeskiej firmy była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego – szkolenia będą prowadzone w latach 2023-25. Ma ono obejmować zarówno zajęcia teoretyczne oraz symulatorowe. Poza zamówieniem bazowym, umowa obejmuje także opcje rozszerzające obejmujące po dwie załogi w każdym (półrocznym) cyklu szkoleniowym. Wszystko zależy od potrzeb własnych.

Śmigłowce Mi-8 są wykorzystywane przez 1. Bazę Lotnictwa Transportowego do zabezpieczenia przewozów rządowych VIP na obszarze kraju. Ze względu na swój wiek będą wkrótce wymagać wymiany. Poza tym należy pamiętać, że konflikt na Ukrainie powoduje ograniczenie w zakresie zakupów części zamiennych. Może to otworzyć drogę do (ponownego) postępowania przetargowego w zakresie zamówienia niewielkiej partii średnich śmigłowców produkcji zachodniej, które mogłyby pozwolić na ich zastąpienie. Obecnie uzupełnieniem Mi-8 w strukturach 1. BLTr są W-3WA Sokół, jednak ich wadą jest niewielka przestrzeń kabiny pasażerskiej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Czeskie szkolenie symulatorowe załóg 1. Bazy Lotnictwa Transportowego”

  1. Aż dziwne że politycy PiSu dalej chcą latać Mi-8.
    Marynarka wojenna będzie używać AW 101, to mogłaby być dobra platforma VIPowska (Turkmenistan używa). Ewentualnie Sikorsky S-92 lub coś mniejszego typu AW189, S-70 z korzyścią dla naszego przemysłu

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc