Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bułgarzy uruchomili procedurę zakupu kolejnych F-16 Fighting Falcon

Rząd Bułgarii uruchomił procedurę zakupu kolejnych ośmiu samolotów bojowych F-16C/D Fighting Falcon Block 70. Fot. Lockheed Martin

20 sierpnia Ministerstwo Obrony Bułgarii poinformowało o wystosowaniu oficjalnego zapytania ofertowego (Letter of Request) w sprawie zakupu kolejnej partii, ośmiu, wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70.

Zgodnie z oświadczeniem ministerstwa, Bułgaria chce zakupić samoloty wraz z pakietem uzbrojenia i wyposażenia podwieszanego, a także wsparciem szkolno-logistycznym oraz zestawem części obsługowych. Powyższa decyzja była spodziewana, gdyż w momencie zakupu pierwszych ośmiu F-16 rząd w Sofii ogłosił, że w przypadku poprawy sytuacji budżetowej spróbuje przyspieszyć proces zakupu kolejnych ośmiu maszyn. To z kolei pozwoli na skompletowanie pełnej eskadry wielozadaniowych samolotów bojowych produkcji zachodniej.

Bułgaria zamówiła osiem F-16C/D Fighting Falcon Block 70 w lipcu 2019 roku. Lockheed Martin podpisał kontrakt z amerykańskim Departamentem Obrony (pośredniczącym w transakcji poprzez procedurę FMS) na ich produkcję 2 kwietnia 2020 roku. Zgodnie z zapisami umowy, mają zostać dostarczone do lutego 2027 roku. Bułgaria była trzecim klientem na maszyny odmiany Block 70/72 (po Bahrajnie oraz Słowacji).

Dotychczas Lockheed Martin podpisał umowy na produkcję samolotów F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 dla pięciu klientów. Maszyny trafią do Bahrajnu (16), Słowacji (14), Bułgarii (8), Tajwanu (66) oraz Maroka (24). Spośród nich w trakcie montażu w zakładach w Greenville znajdują się pierwsze egzemplarze dla Bahrajnu. Dostawa pierwszego jest zaplanowana na koniec bieżącego roku. Co ciekawe, w ostatnich miesiącach, pojawiły się informacje o zwiększeniu zamówienia przez powyższy emirat – ma to związek z analizami, które sugerują brak opłacalności gruntownej modernizacji do standardu F-16V posiadanych F-16C/D Fighting Falcon Block 40.

 

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Bułgarzy uruchomili procedurę zakupu kolejnych F-16 Fighting Falcon”

  1. U nas też trzeba się zastanowić nad tym co zrobić z eskadrą na Su-22, rozwiązać a potem budować od początku, warto to robić, stać nas na taki cyrk?
    Wiem eskadra nowych F-16 też nie będzie za darmo, ale może warto ?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc