Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

62 mld USD na produkcję nowych F-16 Fighting Falcon

14 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu z korporacją Lockheed Martin dziesięcioletniej umowy na produkcję i rozwój wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72. W przypadku pełnej realizacji, pochłonie ona kwotę 62 mld dolarów. 

Wieloletnia umowa pozwoli obu stronom na łatwiejsze negocjacje i uruchomienie kolejnych partii produkcyjnych samolotów w momencie zawierania umów eksportowych w ramach procedury FMS. W momencie jej zawarcia uruchomiono pierwszy aneks produkcyjny opiewający na kwotę 5 mld dolarów i zakładający produkcję i dostawę 90 samolotów - wszystkie trafią do państw programu FMS. Powyższy aneks ma zostać zrealizowany do końca 2026 roku, a maszyny zostaną zmontowane w zakładach korporacji Lockheed Martin w Greenville, gdzie przeniesiono linię montażu ostatecznego. 

W momencie podpisania uruchomiono 3,9 mld dolarów na realizację powyższego kontraktu. Departament Obrony nie informuje, gdzie trafi 90 zamówionych samolotów. Wszystko na to wskazuje, że odbiorcami będą Tajwan (władze tego kraju poinformowały w grudniu 2019 roku zawarciu umowy LoA w sprawie zakupu 66 F-16C/D Block 70) oraz Maroko (umowa LoA w sprawie zakupu do 25 F-16C/D Block 72 została przesłana władzom tego kraju w lecie 2019 roku, dotychczas nie pojawiły się informacje o jej podpisaniu). 

Dotychczas korporacja Lockheed Martin oraz Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (pośrednik w programie FMS) zawierali osobne umowy na produkcje samolotów F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 dla poszczególnych odbiorców - tak było w przypadku Bahrajnu, Słowacji oraz Bułgarii. Zawarcie dziesięcioletniej umowy wieloletniej może oznaczać, że producent wraz z administracją federalną rozpoczną szeroko zakrojoną kampanię marketingową na świecie - wśród potencjalnych kierunków można wymienić Chorwację, Polskę, Filipiny, Indie, Wietnam, Kolumbię czy państwa Środkowego Wschodu. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Lockheed Martin
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc