Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Darmowe F-16 do Bułgarii

Łukasz Pacholski

20 października, w czasie wizyty w Bułgarii zastępcy Sekretarza Stanu Stanów Zjednoczonych, ogłoszono, że administracja w Waszyngtonie zaproponowała przekazanie Bułgarii dwóch wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon w ramach procedury EDA.

Samoloty, pochodzące z zasobów Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, zostałyby przekazane za darmo i posłużyły do szkolenia bułgarskiego personelu technicznego. Taki krok ma ułatwić przejście z obecnych procedur na zachodnie. Dodatkowo propozycja, która została przyjęta przez Bułgarów i oczekuje na zgodę Kongresu Stanów Zjednoczonych, pozwoli na przyspieszenie procesu szkolenia na terenie tego kraju. Inicjatywa jest związana z zakupem przez Bułgarię ośmiu wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70, a także deklaracją zakupu kolejnych ośmiu w ciągu najbliższych lat – dostawy już zamówionych mają zostać zrealizowane do końca 2026 roku. Nie można wykluczyć, że podobna propozycja trafi także do Słowacji, która także zamówiła fabrycznie nowe F-16C/D Fighting Falcon Block 70.

Przekazanie dwóch używanych samolotów nie jest niczym nowym - szczególnie, że będą służyć jako naziemna pomoc szkolno-treningowa. Dwa F-16A Fighting Falcon, w 2012 roku, trafiły w podobny sposób do Polski. Początkowo posłużyły do szkolenia i certyfikacji Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy w procedurze nanoszenia nowych powłok malarskich, a później trafiły do bazy lotniczej w Poznaniu (jeden) i Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie (drugi).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc