Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bułgarskie MiG-i-29 będą eksploatowane dłużej

Fot. Łukasz Pacholski

17 maja Ministerstwo Obrony Bułgarii poinformowało, że władze rozważają wydłużenie okresu eksploatacji samolotów myśliwskich MiG-29. Jest to związane z czynnikami ekonomicznymi, które mogą przekreślić pozyskanie „tymczasowych” maszyn bojowych.

Jak wskazuje bułgarski resort obrony, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych nie jest w stanie zapewnić używanych F-16C/D FIghting Falcon, które mogłyby trafić do Bułgarii na okres przejściowy – pomiędzy szybszym wycofaniem MiG-ów-29 oraz wdrożeniem do działań operacyjnych pierwszych ośmiu F-16C/D Fighting Falcon Block 70, których dostawy są oczekiwane. Sami Amerykanie rekomendują utrzymanie w linii dotychczasowych maszyn, co ma ograniczyć dodatkowe koszty. Wprawdzie obecnie oczekiwana jest decyzja Rady Bezpieczeństwa Bułgarii odnośnie losów lotnictwa bojowego, resort obrony wskazuje, że decydeni mogą nie być zadowoleni z ofert, które trafiły do Sofii – wiadomo, że mowa o dwóch propozycjach ze strony nieujawnionych dostawców (zaproszenia skierowano do Szwecji, Francji, Izraela oraz Stanów Zjednoczonych).

Jak wskazuje bułgarski resort obrony, obecnie prowadzone są działania zmierzające do utrzymania MiG-ów w linii. Wśród nich wymienia się zakupy oraz remonty jednostek napędowych, które najprawdopodobniej będą realizowane w Polsce.

Bułgaria, w dwóch transzach, zamówiła szesnaście wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70. Pierwsze z nich znajdują się już na etapie montażu w zakładach w Greenville. Według części szacunków, przynajmniej część z nich może zostać ukończona jeszcze w bieżącym roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc