Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brazylia krok bliżej zakupu samolotów MRTT

Rząd Brazylii wybrał dostawcę dwóch (używanych) samolotów pasażerskich Airbus A330-200, które mają później zostać poddane konwersji do roli MRTT. Fot. Airbus

7 kwietnia Ministerstwo Obrony Brazylii poinformowało o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego w sprawie zakupu na rynku cywilnym dwóch samolotów pasażerskich Airbus A330-200 w celu ich późniejszej przebudowy do militarnej wersji maszyny transportowo-tankującej MRTT.


Ostatecznie jedynym oferentem, który zgłosił się do postępowania i został wybrany jako zwycięzca, były linie lotnicze Azul Linhas Aéreas Brasileiras S/A. Zamawiający zakładał, że wyda na samoloty kwotę do 80 mln USD i nie musiały zostać wyprodukowane najpóźniej w 2014 roku. Po podpisaniu umowy na ich zakup, Ministerstwo Obrony Brazylii ma zawrzeć kontrakt z nieujawnionym podmiotem (najprawdopodobniej koncern Airbus) w sprawie ich konwersji do roli samolotów tankowania powietrznego. Tym samym, po trzech podejściach, Brazylijczycy mają otrzymać parę nowoczesnych maszyn klasy MRTT. Jak pokazują najnowsze wydarzenia, ich brak jest widoczny – do ewakuacji brazylijskich obywateli z Ukrainy czy wcześniej z państw objętych pandemią COVID-19 wykorzystywano jedynie średnie samoloty transportowe Embraer KC-390 bądź rządowe Embraer Lineage 1000.

W ostatnich latach konwersja pasażerskich Airbus A330-200 pochodzących z rynku wtórnego została zrealizowana przez Australię (dwa egzemplarze). W ubiegłym roku takie samo rozwiązanie zastosowali Hiszpanie (trzy egzemplarze). Wykorzystanie cywilnych platform pozwala na ograniczenie kosztów projektu – cena katalogowa fabrycznie nowego A330-200 (w wersji pasażerskiej) wynosiła w ostatnich latach około 240 mln USD.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc