Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing dostarczył pierwszy egzemplarz MQ-25A Stingray

Fot. Boeing

21 lutego amerykański koncern Boeing poinformował o dostarczeniu Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych pierwszego egzemplarza bezzałogowego samolotu tankowania powietrznego MQ-25A Stingray. Maszyna pochodzi z I partii wstępnej, która została zamówiona we wrześniu 2022 roku.

Zgodnie z komunikatem producenta, dostarczony egzemplarz przechodzi obecnie rygorystyczne testy obejmujące sprawdzenie integralności struktury płatowca. Ogółem dostawy I partii wstępnej mają zostać zrealizowane do lipca 2026 roku. Zgodnie z planami pierwsza tura operacyjna MQ-25A Stingray ma zostać zrealizowana w czasie rejsu lotniskowca USS Theodore Roosevelt (CVN-71). Powyższy okręt był już wykorzystywany do niektórych prób demonstratora technologii MQ-25A w grudniu 2021 roku.

Docelowo lotnictwo morskie Stanów Zjednoczonych planuje zamówić około 76 seryjnych MQ-25A, jednak wraz z rozwojem konstrukcji nie jest wykluczone zwiększenie powyższej liczby. Poza zadaniami pomocniczymi, obejmującymi rolę maszyny tankowania powietrznego, nie można wykluczyć, że w kolejnych latach MQ-25A Stingray będzie stanowić bazę dla innych rozwiązań, w tym walki elektronicznej, rozpoznania bądź misji uderzeniowych.

W najbliższych miesiącach spodziewane jest uruchomienie finansowania zakupu kolejnych MQ-25A Stingray, które mają obejmować II oraz III partię wstępną.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Boeing dostarczył pierwszy egzemplarz MQ-25A Stingray”

  1. dlaczego nie zrobić z myśliwca bezzalogowca? jak są w wodzie i na ziemi to czemu nie w powietrzu ?(tak są drony) robot ma gdzieś przeciążenia...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc