Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bezzałogowe aparaty RQ-4D Global Hawk NATO w komplecie

NATOwska jednostka AGS ma już wszystkie RQ-4D Global Hawk. Fot. NATO

12 listopada do bazy lotniczej Sigonella we Włoszech przyleciał bezzałogowy aparat latający Northrop Grumman RQ-4D Global Hawk. Jest to ostatni, piąty, egzemplarz zamówiony przez NATO w ramach programu Alliance Ground Surveillance (AGS).

Maszyna, podobnie jak wcześniejsze, wykonała bezpośredni przelot dostawczy z zakładów Northrop Grumman w Palmdale w Kalifornii – lot trwał około 20 godzin. Dostawy RQ-4D Block 40 do włoskiej bazy Sigonella rozpoczęły się w listopadzie 2019 roku. Obecnie włoska agencja lotnicza prowadzi proces pełnej certyfikacji, który ma umożliwić wykorzystanie systemu rozpoznawczego przez członków sojuszu. Osiągnięcie gotowości operacyjnej zaplanowano w ciągu najbliższych miesięcy. W programie zaangażowane są środki finansowe 15 państw NATO, w tym Polski.

Głównym celem programu AGS jest budowa systemu rozpoznawczego przeznaczonego do obserwacji kluczowych obszarów naziemnych. System ma umożliwić wzrost świadomości sytuacyjnej państw, które nie dysponują rozbudowanym potencjałem rozpoznawczym. Jest to kolejna wspólna inicjatywa państw NATO w rozbudowie potencjału obronnego - wśród innych projektów lotniczych można wymienić choćby jednostkę samolotów wczesnego ostrzegania wykorzystującą samoloty E-3 Sentry, eskadrę ciężkich samolotów transportowych C-17 Globemaster III oraz wielozadaniowych maszyn tankowania powietrznego A330MRTT.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Bezzałogowe aparaty RQ-4D Global Hawk NATO w komplecie”

  1. My poza AWACS-mi NATO potrzebujemy kilka własnych, MRTT to samo, jeżeli wierzymy że NATO pomoże to pierwsze przylecą samoloty, trzeba bedzie niby sprawnie pokierować dotankować i fachowo wskazać podświetlić cele, trzeci element wskazywanie celów,chyba że nie wierzymy.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc