Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Awaryjne lądowanie MQ-9A Reaper w okolicach Mirosławca

Fot. USAF

18 marca, po godzinie 23, w okolicach Mirosławca doszło do awaryjnego lądowania bezzałogowego statku powietrznego General Atomics MQ-9A Reaper należącego do sił amerykańskich.

O incydencie poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak wskazano w komunikacie, mowa o nieuzbrojonej maszynie, która wykonywała zaplanowane zadania treningowe w oparciu o infrastrukturę 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Przyczyną wystąpienia incydentu była utrata łączności ze stanowiskiem kierowania – w kolejnych godzinach oczekiwano na awaryjne przyziemienie, które miało miejsce w zabezpieczonym terenie niezamieszkanym w pobliżu Mirosławca. Obszar został zabezpieczony przez służby, a dochodzenie prowadzi Żandarmeria Wojskowa. Szczegóły nie zostały dotychczas ujawnione, nie wiadomo w jakim stanie technicznym jest MQ-9A Reaper.

Bezzałogowe aparaty latające General Atomics MQ-9A Reaper to jeden z podstawowych typów maszyn tej klasy eksploatowanych przez amerykańskie siły zbrojne. Są wykorzystywane m.in. do zadań patrolowo-rozpoznawczych na obszarze Europy Środkowej. Obok maszyn amerykańskich, loty w polskiej przestrzeni powietrznej wykonują również dwa egzemplarze wyleasingowane od producenta przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc