Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Australia stawia na rozwój potencjału uderzeniowego

Rząd Australii planuje zakup dla Royal Australian Navy m.in. pocisków manewrujących, które pozwolą na zwiększenie możliwości zwalczania celów naziemnych. Fot. US Navy

25 stycznia minister obrony Australii poinformowała, że rząd tego kraju przeznaczy 1 mld AUD na rozwój i zakupy zaawansowanych systemów uzbrojenia, które mają zwiększyć potencjał sił zbrojnych tego państwa.



Wśród głównych projektów wymienia się rozbudowę możliwości zwalczania celów nawodnych i naziemnych. Nowe uzbrojenie ma trafić na okręty Royal Australian Navy zarówno znajdujące się już w służbie, jak i perspektywiczne (najprawdopodobniej mowa o fregatach typu Hunter). Deklaracja nie wskazuje szczegółów, jednak biorąc pod uwagę czynniki polityczne, Australijczycy będą dążyć do zakupu systemów uzbrojenia produkcji amerykańskiej. W lutym 2020 r. amerykański Departament Stanu poinformował o autoryzowaniu sprzedaży 200 pocisków przeciwokrętowych Lockheed Martin AGM-158C LRASM (mogą być zintegrowane z uniwersalnymi wyrzutniami pionowymi Mk 41 tego samego producenta zamontowanymi na niszczycielach typu Hobart i planowanymi do Hunterów). Ta partia jest przewidziana jako uzbrojenie wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18F Super Hornet, jednak nic nie wyklucza kontynuacji zakupów dla Royal Australian Navy.

W przypadku projektu zwiększenia możliwości zwalczania celów naziemnych mowa o potrzebie zakupu pocisków manewrujących o zasięgu około 1500 km. Powyższa deklaracja może oznaczać, że Australia ,wzorem Kanady, będzie się ubiegać o możliwość zakupu w Stanach Zjednoczonych pocisków Raytheon RGM-109 Tomahawk. W opinii rządu australijskiego nowe, ofensywne systemy uzbrojenia mają zapewnić bezpieczeństwo tego kraju i stanowić element odstraszania potencjalnych przeciwników.



Obok obu systemów ofensywnych, rząd Australii planuje także realizacje programów zakupów lekkich torped ZOP (w ostatnich latach zakupy obejmował przede wszystkim amerykańskie Raytheon Mk 54), a także współpracę międzynarodową w zakresie rozwoju systemów przeciwlotniczych przeznaczonych do jednostek pływających. W tym drugim przypadku mowa o dalszym rozwoju systemu Raytheon RIM-162 ESSM Block 2, a także dołączeniu do programów rozwoju pocisków RIM-67D Standard 2 Block IIIC i RIM-174 Standard 6 Block I tego samego producenta.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Australia stawia na rozwój potencjału uderzeniowego”

  1. Tomahawk to też od lat nasz cichy cel, od czasu pojawienia się pomysłu polskie kły i Orki z pociskami manewrującymi, bo tylko Francuzi mają własne, opcja niemiecka i szwedzka to Tomahawk, fregata Miecznik to też bez AEGIS i pocisków manewrujących raczej strata pieniądzy Kanadyjczycy i Australijczycy zresztą myślą tak samo.

  2. Jeszcze, by ci co mają mokre sny o tych pazurach wiedzieli, po co, gdzie, i jak ich użyć. To tak jak gdyby ślepemu głupkowi dać "bejsbola" bo mu się marzy. Taki pocisk służy do punktowych uderzeń, szczególnie na ośrodki dowodzenia i łączności na dalekim zapleczu przeciwnika, to w przypadku głowicy konwencjonalnej. By wykorzystać potencjał takiego uzbrojenia ( nie taniego przecież ) trzeba mieć możliwość rozpoznania w promieniu tysięcy km, a my nie mamy nawet na 100km. W naszym wypadku tego typu rakiety jak najbardziej miały by sens gdyby były rozmieszczone w mobilnych naziemnych kontenerach morskich 40ft, a rakiety uzbrojone w głowice jądrowe. Paroma rakietami uzbrojonymi w konwencjonalny ładunek to nikomu krzywdy nie zrobimy ( przynajmniej nie potencjalnemu agresorowi ) a wydamy jedynie mld$. A instalowanie ich na okrętach tym bardziej podwodnych, to musiał wymyślić chory człowiek. Ponieważ nie ma racjonalnych argumentów by coś takiego zlecić.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc